Reklama

Biznes

Open Forum. Przyszłością w biznesie jest człowiek i wartości

Z Ingą Safader-Powroźnik, pomysłodawczynią i organizatorką wydarzenia Open Forum 2023, skupiającego liderów biznesu, rozmawia Aneta Gieroń
Dodano: 27.02.2023
71960_inga
Share
Udostępnij
Aneta Gieroń: Od trzech lat organizujesz Open Forum, wydarzenie biznesowe skupiające liderów biznesu, jednak w tym roku po raz pierwszy konferencja odbędzie się nie online, ale na żywo, gdzie motywem przewodnim będzie – „Przyszłość Organizacji. Redefinicja”. W ostatnich latach, z różnych powodów,  tak bardzo zmienił się świat biznesu i otaczająca go rzeczywistość, że warto zrewidować dotychczasową wiedzę i doświadczenie w biznesie?
 
Inga Safader-Powroźnik: Redefinicja będąca tematem wiodącym naszego wydarzenia, które już 30 marca odbędzie się w Hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie, zrodziła się podczas spotkania Rady Programowej Open Forum, do której zaprosiłam 14 osób. Przedstawicieli dużego i małego biznesu, liderów organizacji, prezesów firm, dyrektorów HR oraz naukowców – osoby reprezentujące różne osobowości, zarządzające dużymi organizacjami na różnych poziomach, podejmujące strategiczne decyzje i wszyscy oni uznali, że dziś wiele rzeczy musi być zredefiniowanych. Poczynając od przywództwa, poprzez sposoby pracy, gdzie praca zdalna ciągle jest wyzwaniem, po różnego rodzaju wykluczenia związane z wiekiem czy z płcią. Dziś zmienia się patrzenie na biznes, a ten staje się coraz  bardziej zrównoważony. Liderzy wkraczający w przyszłość, dostrzegają, że już nie wystarczy prowadzić dochodowy biznes – konieczne są wartości wnoszone w życie pracowników i lokalnych społeczności. W biznesie zrównoważony rozwój przestaje już być tylko sloganem. Na rynek pracy wchodzi pokolenie „Z” i młodsze, które kierują się innym wartościami, niż pracownicy zatrudnieni jeszcze dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Dla nich nie praca jest sensem życia, ale to praca musi mieć sens. 
 
Rada Programowa wydarzenia jest mocno interdyscyplinarna, a to oznacza, że równie interdyscyplinarny jest Open Forum? Na czym polega jego innowacyjność?
 
Na prostocie i różnorodności przede wszystkim. To przestrzeń, w której spotykają się ludzie skupieni wokół tego samego tematu, którzy chcą rozmawiać o przyszłości organizacji, swoich firm i redefiniować te zagadnienia. To wydarzenie dla tych, którzy szukają wartościowych relacji biznesowych opartych o merytorykę i najlepsze, globalne doświadczenia biznesowe. Dla osób i organizacji, które na co dzień opierają swoje działania o człowieka. Liderzy firm i organizacji, właściciele firm rodzinnych, dyrektorzy HR, naukowcy, eksperci i managerowie zarządzający organizacjami – wszyscy oni będą obecni na Open Forum. Dziś osoby, które mają strategiczny wpływ  na biznes i jego rozwój, muszą umieć patrzeć szerzej niż tylko ogniskować się na wąskich specjalizacjach. 

Lider musi być też po prostu człowiekiem?
 
Zarządzając innymi ludźmi lider musi być posiadaczem pewnych kompetencjach miękkich, bez których nie ma szans na sukces i rozwój firmy. Z jednej strony musi być profesjonalistą obdarzonym dużą wiedzą, ale z drugiej musi też mieć umiejętność patrzenia na świat z różnych perspektyw i otwartość na sugestie wysyłane przez specjalistów z innych branży. Stąd też w naszej Radzie Programowej przedstawiciele także świata nauki, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego: dr Bartłomiej Brach, który zajmuje się badaniem sensu pracy i zagadnieniami rozwoju kapitału ludzkiego oraz Mikołaj Lewicki, socjolog badający gospodarkę oraz kulturę organizacyjną. Zderzenie wiedzy i doświadczenia wieloletnich prezesów, założycieli firm rodzinnych i naukowców przynosi znakomite rezultaty. 

To jeden z tych nietypowych pomysłów, który przesądza o tym, że Open Forum jest wydarzeniem na rynku biznesowym, jakiego jeszcze nie było?
 
To nie jest typowa konferencja z typowymi i sztampowymi prezentacjami, gdzie uczestnicy są tylko bierną częścią wydarzenia. Najważniejsza jest dyskusja i aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących udział w Open Forum.  Program wydarzenia składa się z czterech modułów tematycznych, do których zaproszeni zostali eksperci i praktycy, w tym również goście z zagranicy. Został skonstruowany tak, by tematy uzupełniały się, a równocześnie dawały szeroką możliwość zgłaszania tematów naprawdę ważnych, praktycznych i wpływających na dalsze funkcjonowanie organizacji.
 
Każdy moduł składa się z panelu otwierającego, służącego poszerzeniu perspektywy i „rozgrzaniu” uczestników do zadawania pytań oraz szukania odpowiedzi. Druga część wydarzenia zakłada dyskusje stolikowe, których tematy mogą zgłaszać uczestnicy na równi z panelistami. Uczestnicy Forum, po wysłuchaniu inspirujących, krótkich paneli eksperckich, będą mogli dyskutować na wybrane tematy w małych grupach przy stolikach. Część tematów stolikowych zostanie zgłoszona wcześniej i umieszczona na stronie internetowej wydarzenia, część będzie można zgłaszać spontanicznie po panelach otwierających. Idea Forum zakłada, że podejmowane tematy powinny być ważne i angażujące dla uczestników. Po jego zakończeniu uczestnicy otrzymają także dostęp do publikacji zbierającej wnioski i eksperckie podsumowania wszystkich dyskusji. I co ważne,  w trakcie dyskusji można korzystać z bufetów kawowych, odwiedzać stoiska, dołączać do dyskusji, które cię interesują lub inicjować swoje tematy.

Ile tematów zaplanowano podczas marcowego Open Forum?
 
Cztery dyskusje. Moduł 1: „Wolność człowieka a nowoczesne formy zarządzania” – przyszłość, do której trzeba się przygotować, czy tylko moda, która przeminie? Uczestnicy spotkają się z Anną Zarudzką, Bartłomiejem Brachem, Iwo Zmyślonym oraz Martą Biercą. Panel poprowadzi Nel Berezowska-Lewicka.
Moduł 2: „Organizacja przyszłości”. Przyszłość organizacji i ich rola w kształtowaniu lepszego świata. W tym module uczestnicy Forum porozmawiają z Kingą Nowakowską, Torem Enerothem oraz Mikołajem Lewickim. Panel poprowadzi Emilia Gawryluk.
Moduł 3: „Tworzymy inkluzywne i otwarte na różnorodność środowisko pracy – czy na pewno?” W tym module podyskutujemy z Marzeną Rudnicką, Susanną Romantsovą, Pawłem Bechnińskim oraz Michałem Knapikiem. Panel poprowadzi Zuzanna Ziomecka.
Moduł 4: „Język – obrazuje rzeczywistość, czy ją tworzy?” Czy język, którego używamy, odzwierciedla nasze intencje? To moduł, w którym uczestnicy Forum spotkają się z Moniką Jankowską, Maciejem Makselonem, Zuzanną Ziomecką oraz Witoldem Rychłowskim, który poprowadzi panel. 
Po ostatnim, czwartym module, w odróżnieniu od trzech poprzednich, nie odbędzie się dyskusja, a ćwiczenie specjalnie przygotowane dla uczestników Forum. Najważniejsza jest dla nas bezpośrednia wymiana doświadczeń. Siedząc przy jednym stoliku, skupiając się na jednym temacie, do którego zainspiruje nas dyskusja panelowa, rozmawiamy z osobami, dla których ta tematyka jest równie ważna.
 
Wydarzenie w samym sercu Warszawy gromadzące ludzi z całej Polski, panelistów, także międzynarodowych z dużym doświadczeniem biznesowym i akademickim  – tak się zmienił świat, że Open Forum mogła wykreować osoba z Rzeszowa, z Medyni Głogowskiej, co wydaje się wręcz atutem, a nie wadą?
 
Pandemia, która większość z nas zamknęła w domach, mnie paradoksalnie otworzyła na świat. Wcześniej koncentrowałam się na działaniach w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Pierwsza edycja Open Forum także miała lokalny charakter. Tymczasem izolacja zmusiła mnie do przewartościowania swojej pracy. W moim życiu pojawili się ludzie, których poznałam w pandemii online i magicznym miejscem, gdzie dużo rzeczy się dla mnie otworzyło, okazał się portal LinkedIn. Musiałam wykonać nieprawdopodobną prace nad samą sobą, by nie mieć wątpliwości, że o kompetencjach i zdolnościach nie decyduje szerokość geograficzna, pod którą mieszkamy, ale pracowitość i skuteczność.
 
Dziś możliwe jest działanie we współpracy – sama pracuję z 10 różnymi partnerami z całej Polski, co wcześniej byłoby niemożliwe, a ja nawet bym tego nie wymyśliła. Tworzymy skuteczny zespół projektowy – spotykamy się online, określamy działania i je realizujemy. Dzięki temu ja nie boję się „wielkiego” świata, a świat nie boi się takich osób jak ja, co jeszcze 10 lat temu było dużo mniej akceptowalne. Gdy dziś mówię, że mieszkam w Medyni Głogowskiej pod Rzeszowem, dla nikogo nie ma to żadnego znacznie. To tylko potwierdza, jak nieprawdopodobnie poszerzyły się możliwości dla osób mieszkających w małych miejscowościach, ale otwartych na pracę zdalną. 

To wystarczyło, by skutecznie przekonać do siebie przedstawicieli dużego biznesu i ludzi nauki?
 
Tym, co zawsze pozwalało mi przekonać ludzi do współpracy, jest zaangażowanie i serce. Ten projekt wynika z pełnej mojej wiary w to, że Open Forum jest wydarzeniem, którego świat dziś potrzebuje.
 
A czego potrzebuje świat?
 
Dialogu, otwartości, zauważenia drugiego człowieka. To, czego pragniemy jako ludzie, tego samego potrzebujemy też w biznesie.
 
Po latach, kiedy wydawało się, że skuteczny biznes to odhumanizowany biznes, okazało się, że zabrnęliśmy w ślepą uliczkę?
 
Znakomicie to tłumaczy jedna z moderatorek naszego wydarzenia, Nel Berezowska-Lewicka, mentorka, ekspertka od rozwoju ludzi i budowania kultur organizacyjnych w oparciu o wartości. Humanistka, dla której jedną z najważniejszych wartości jest wolność. Według niej: „Potrzeby liderów się nie zmieniły – umiejętność dostrzegania człowieka w sobie samym i w drugim człowieku. Bez tego nie będziemy w stanie zarządzać innymi, motywować ich i być dla nich wzorem.”
 
Open Forum otwiera debata o wolności a zamyka o języku. Oryginalnie w świecie biznesu.
 
Język tworzy rzeczywistość. Póki nie umiemy czegoś nazwać, udajemy, że to nie istnieje. Nie rozwiążemy problemów i wyzwań, gdy ich wcześniej nie nazwiemy. 
 
Inne korzyści z uczestnictwa w Open Forum?
 
Bardzo praktyczne dla osób na stanowiskach liderów – poszerzenie perspektywy patrzenia na dzisiejszy biznes i świat. Wiedzę wszyscy już mamy, ale nie mamy, z kim jej skonfrontować. Na Open Forum będzie przestrzeń do wypracowania czegoś unikatowego. Zoptymalizowania tego, co mamy w głowie. Rozmowy z ludźmi, którzy mają podobne problemy związane z: zatrudnieniem, zarządzaniem ludźmi, pracą zdalną, z wartościami, ze zdrowiem psychicznym, z rozwojem osobistym, przywództwem, ale którym też zależy na rozwoju ich samych i współpracowników. Zbyt często żyjemy w „bańkach”, a tym razem możemy spotkać w szerszym gronie profesjonalistów reprezentujących inne branże. Open Forum ma być platformą, która skłoni ludzi do dialogu i dzielenia się wiedzą. Zależy mi, by każdy, kto wyjdzie z Open Forum, wyszedł z dawką praktycznej wiedzy i  wartościowanymi kontaktami. To może być szansa dla każdego, kto otworzy się na nowe możliwości. Wśród zarejestrowanych uczestników mamy osoby z dużych i mniejszych miast z całej Polski. Ulica Grzybowska w Warszawie, w samym sercu stolicy, to nieprzypadkowy adres Open Forum. To miejsce, gdzie wszystkim jest po drodze i gdzie każdy czuje się oczekiwany oraz wysłuchany. To my decydujemy, czy chcemy być słuchaczami, kreatorami, czy prelegentami, bo na pewno jesteśmy ekspertami. 
 
Open Forum to początek szerszego projektu?
 
Planuję powstanie platformy z webinariami, spotkaniami i wydarzeniami online, ale raz w roku Open Forum odbywać się będzie na żywo. Dziś już wiem, że Forum jest tak ciekawe dla biznesu, że pojawiają się ciągle nowe projekty wokół OF i to jest wspaniałe. Tym, co łączy  Open Forum jest człowiek i płaszczyzna porozumienia między biznesem, HR, zarządzającymi oraz właścicielami firm rodzinnych. Dzięki temu pozyskujemy nowe doświadczenia, a wszystkim nam chodzi o to samo – by organizacje, które tworzymy i rozwijamy, dawały nie tylko dużą wartość finansową, ale też merytoryczną dla społeczności, w których żyjemy i pracujemy!
 
Open Forum „Przyszłość organizacji. Redefinicja” odbędzie się 30 marca 2023 roku w Hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie.  Wydarzenie jest biletowane i dostępne są dwa rodzaje pakietów uczestnictwa. Szczegółowe informacje o wydarzeniu, prelegentach, Radzie Programowej oraz zasadach uczestnictwa są na stronie internetowej https://openforum.com.pl/. Wydarzenie swoim patronatem objął magazyn Forbes.
 
Fotografię wykonano w Restauracji "Radość" w Rzeszowie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy