Reklama

Biznes

Zalety EDI, czyli dlaczego cyfryzacja to pozytywne zjawisko

Materiał Partnera
Dodano: 27.03.2023
72816_zdjecie_glowne-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Automatyzacja i cyfryzacja to zjawiska, które z roku na rok coraz bardziej zmieniają biznes. Nie dzieje się to bez przyczyny. Otóż korzyści, które z tego wynikają, jest całe mnóstwo. Sprawdźmy, jakie zalety ma cyfryzacja na przykładzie EDI, czyli elektronicznej wymiany danych.

Cyfryzacja, czyli uproszczenie codziennych zadań

Ostatnie dekady to postępująca cyfryzacja w biznesie, czyli m.in. rezygnacja z dokumentów papierowych, na rzecz plików komputerowych. W szerszym rozumieniu cyfryzacja to też przeniesienie komunikacji tradycyjnej na drogę elektroniczną. Można wymienić wiele szczegółowych przyczyn postępującej cyfryzacji, generalnie jednak chodzi o ułatwienie prowadzenia biznesu i funkcjonowania przedsiębiorstw. Cyfryzacja gwarantuje następujące korzyści:
łatwy dostęp do danych,
porządek w dokumentacji,
szybsza wymiana informacji,
korzyść ekologiczna, za sprawą produkcji mniejszej ilości papieru.

EDI, jako efekt powszechnej cyfryzacji

W konsekwencji powszechnego trendu cyfryzacji powstają różnorodne rozwiązania dla biznesu. Jednym z nich jest EDI, czyli elektroniczna wymiana danych. Zadaniem tego systemu jest umożliwienie prostego przesyłania informacji w kontaktach B2B, czyli na linii firma-kontrahenci. Decydując się na korzystanie z elektronicznej wymiany danych, usprawniamy procesy biznesowe w zakresie m.in.: faktur przychodzących i wystawianych, dostaw, zamówień i wielu innych kwestii. Skuteczność tego rozwiązania jest zapewniona za sprawą wysokiego poziomu identyfikowalności, który zapewnia Globalny Numer Lokalizacyjny. Firma korzystająca z wymiany danych w sposób elektroniczny otrzymuje taki numer od organizacji GS1.


Integracja z ERP

Kluczową kwestią dla wykorzystania pełnego potencjału EDI jest poprawne wdrożenie. Rozwiązanie to wymaga integracji z wykorzystywanym w danej firmie systemem ERP, co dla profesjonalnego realizatora usługi nie stanowi żadnego problemu. Jednocześnie komunikacja z dostawcami i odbiorcami odbywa się niezależnie od systemu ERP, przez co wdrożenie nie wymaga wymiany ani modyfikacji stosowanego ERP.

Jakie korzyści daje elektroniczna wymiana danych?

Powszechność wdrażania elektronicznej wymiany danych nie jest jedynie modą na cyfryzację. To realna korzyść czerpana przez przedsiębiorstwa, decydujące się na takie rozwiązania. Do najważniejszych zalet należą:
oszczędność finansowa,
oszczędność czasu,
minimalizacja lub całkowita likwidacja błędów,
większa przejrzystość procesów,
pozytywne postrzeganie przez kontrahentów.

Szacuje się, że dzięki EDI można zaoszczędzić na poszczególnych procesach nawet do 80%. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wiele zależy od specyfiki danego procesu. Nie ma natomiast wątpliwości, że automatyzacja powoduje szybszy przebieg poszczególnych działań, co oznacza istotną oszczędność czasu. Dzięki rezygnacji z ręcznego wprowadzania danych, możliwe staje się pozbycie błędów, a procesy stają się wyraźnie bardziej przejrzyste. Co więcej, stosowanie nowoczesnych i usprawniających działania rozwiązań, takich jak wdrożenie elektronicznej wymiany danych, jest dobrze postrzegane, przez co firma zyskuje w oczach kontrahentów.

Dowiedz się więcej na temat EDI na stronie firmy EDISON.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy