Biznes na starcie

Zostań przedsiębiorcą z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości

Anna Olech
Dodano: 27.01.2013
1944_AIP_Rzeszow
Share
Udostępnij
Masz pomysł na własną działalność, ale nie wiesz czy sprawdzi się na rynku, a ty nie potrafisz poruszać się w świecie biznesu? Zgłoś się do Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości działającego przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Tu znajdziesz pomoc m.in. w prowadzeniu księgowości i przygotowaniu umów, a w siedzibie inkubatora będziesz mógł pracować lub zorganizować szkolenie. Z tej pomocy skorzystało już 30 firm, które działają pod skrzydłami AIP.

Rzeszowski oddział Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości działa od maja 2011 roku, ale sama idea w Polsce zrodziła się w 2004 r. Do inkubatora, który mieści się w budynku głównym Uniwersytetu Rzeszowskiego, zgłosić może się każdy, kto ma pomysł na własny biznes.
 
– Najlepiej, jeśli pomysł na biznes zrodził się z jakiejś pasji, ponieważ wówczas są największe szanse na jego zrealizowanie. Choć przychodzą do nas również osoby, które liczą na to, że doradzimy im w tej kwestii – mówi Magdalena Ciećkiewicz, kierownik rzeszowskiego biura Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. – Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza na stronie internetowej. Jest to taki mini biznesplan, który ma na celu opis danego przedsięwzięcia, później jest już formalne spotkanie i podpisanie umowy. Postępowanie jest więc bardzo proste.

Pod parasolem inkubatora

Dlaczego warto rozpocząć przygodę z biznesem pod skrzydłami inkubatora? AIP jest fundacją wspierającą przedsiębiorczość, a główną ideą jest użyczenie osobowości prawnej. – Osoby, które zgłaszają się do nas, fizycznie nie zakładają działalności gospodarczej, tzn. nie rejestrują jej w urzędach, lecz korzystają z osobowości prawnej naszej fundacji – tłumaczy Magdalena Ciećkiewicz. – Oznacza to, że działają jak zwykły podmiot gospodarczy, przy czym mają dodatkową pomoc z naszej strony w zakresie księgowości, konstruowaniu lub weryfikacji umów, prowadzimy też całe doradztwo takiej firmy. Mogą też korzystać z siedziby inkubatora jako biura dla firmy.

W AIP można działać dwa lata.
W założeniu jest to optymalny czas do nauczenia się biznesu, by właściciel firmy był w stanie poradzić sobie samodzielnie na rynku. Według pracowników inkubatora osoby, które zgłaszają się do biura mają niewielką wiedzę biznesową i to tutaj uczą się wszystkiego od podstaw. – My oczywiście zajmujemy się np. księgowością, ale osoby, które się do nas zgłaszają, muszą się tego wszystkiego nauczyć. Taka właśnie jest idea naszej działalności, by wychodząc z inkubatora, znali te zasady, potrafili prowadzić księgowość itd. – dodaje kierownik rzeszowskiego biura.

Pomysł na biznes i na siebie
 
W tej chwili w ramach AIP działa 30 firm, a współpracy nie ogranicza bariera wiekowa, nie ma też warunku, by być studentem. W rzeszowskim inkubatorze są np. osoby, które mają powyżej 50 lat, a ich firmy są dowodem na to, że przygodę z biznesem można zacząć w każdym wieku. A dzięki temu, że inkubator użycza osobowości prawnej, koszty prowadzenia działalności są dużo niższe. A te dwa lata to doskonały czas, by inwestować, uczyć się biznesu, ale też próbować różnego rodzaju działalności. Większość firm w inkubatorze zajmują się sprzedażą na Allegro albo produktów gotowych albo wytwarzanych samodzielnie. Jest też kilka firm tworzących aplikacje, firmy założone przez grafików komputerowych, a także pogotowie spawalnicze, które działa w inkubatorze od początku jego istnienia. Są też firmy organizujące szkolenia i kursy, wśród nich „Świat robotyki” oferujący warsztaty dla dzieci i młodzieży, które przybliżają uczestnikom zasady działania układów mechanicznych. – To firma, która zrodziła się z ogromnej pasji właściciela i jest świetnym przykładem doskonałego rozwoju na rynku – mówi Magdalena Ciećkiewicz.
 

Biuro Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Rzeszowie – Uniwersytet Rzeszowski
ul. Rejtana 16C, pok. 014 (Poziom -1)

35-959 Rzeszów
tel/fax.: 17 872 10 61 / 17 872 10 87
e-mail: rzeszow@przedsiebiorca.pl
www.aiprzeszow.pl
Share
Udostępnij

Nasi partnerzy