Reklama

Dom

Proste sposoby, by oszczędzać prąd i wodę

Artykuł Partnera
Dodano: 22.09.2017
34515_23
Share
Udostępnij

Jak oszczędzać prąd i wodę? Wystarczy wypracować kilku prostych nawyków i wybór odpowiednich urządzeń, aby dom był bardziej przyjazny środowisku, a w portfelu zostawało co miesiąc kilka banknotów więcej.

Pierwszym krokiem niech będzie regularna kontrola sprawności urządzeń pobierających prąd i wodę. Kapiąca co sekundę z nieszczelnego kranu woda to strata 11 tysięcy litrów wody rocznie, a zepsuta spłuczka to nawet 50 litrów zmarnowanej wody dziennie.

Pamiętajmy też, by niepotrzebnie nie otwierać i zawsze domykać urządzenia podłączone do prądu. Powietrze wpadające do wnętrza lodówki przez uchylone drzwi podnosi automatycznie temperaturę wewnątrz urządzenia i zmusza je dodatkowej pracy.

Podobnie zadziała piekarnik otwierany w czasie pieczenia – sprzęt, wytwarzając ponownie ciepło utracone podczas takiej operacji, pobiera dodatkową porcję energii. Pamiętajmy też, że nowoczesne piekarniki pozwalają na pieczenie jednocześnie dwóch potraw, a urządzenie możemy wyłączyć nawet na 10 minut przed podanym w przepisie czasem pieczenia –zgromadzone wcześniej ciepło w zupełności wystarczy, by potrawa „doszła”.

Warto też powalczyć z tendencją do wykorzystywania większej ilość wody niż rzeczywiście potrzebujemy. Od czasu do czasu zrezygnujmy z godzinnej kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, czajnik nie zawsze musi być wypełniony po brzegi, a potrawy gotujmy pod przykryciem i w ilości zakrywającej produkty, nie zaś w garnku w pełni wypełnionym wodą – będzie szybciej i taniej.

Nowe technologie sprzyjają oszczędzaniu prądu

Żadne domowe urządzenie nie działania za darmo ani na powietrze – koszty użytkowania często są bardzo wysokie. Wystarczy jednak dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi i zacząć wykorzystywać nowoczesne funkcje pralki, lodówki czy zmywarki, by zużywać mniej energii.

– Najlepszym tego przykładem jest zastosowana w nowoczesnych modelach pralek i zmywarek funkcja opóźnionego startu – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki Kernau. – Funkcja ta pozwala na ustawienie interesującego nas programu w dowolnym czasie, a urządzenie może zacząć pracę np. w nocy, kiedy zacznie obowiązywać bardziej opłacalna taryfa.

Przydatnych funkcji oszczędności energii warto poszukać też wybierając lodówkę, która uznawana jest za jeden z największych „zjadaczy” prądu w gospodarstwie domowym. Jeśli wyjeżdżamy z domu na dłużej, lodówkę nie zawsze możemy wyłączyć z prądu, w takim przypadku strażnikiem oszczędności energii będzie funkcja typu Holiday. – Chłodziarki z taką wbudowaną funkcją utrzymują w pustej komorze lodówki względnie niską temperaturę przy niższym poborze energii elektrycznej – tłumaczy Tomasz Bytnar.

Dobry sprzęt – efektywne zużycie wody

W czasach, kiedy otrzymujemy coraz wyższe rachunki za wodę, warto także zadbać o efektywność jej zużycia. Statystycznie najwięcej wody marnujemy zwykle podczas zmywania. Już sama inwestycja w dobrej klasy zmywarkę pozwoli na oszczędności.

– Rezygnacja ze zmywania ręcznego na rzecz zmywarki pozwala zaoszczędzić nawet do 850 l wody w ciągu roku – wylicza ekspert Kernau. Kupując zmywarkę, zwrócimy uwagę, czy ta posiada funkcję połowy załadunku, co szczególnie przydatne będzie w mniejszych gospodarstwach domowych, gdzie załadowanie całej zmywarki twa zwykle dłużej.

– Na podobnej zasadzie działa system Eco Logic, zainstalowany w pralkach najnowszej generacji. W przypadku częściowego załadunku, zużycie energii zmniejsza się automatycznie, a oszczędności mogą sięgnąć nawet do 50 procent – mówi Tomasz Bytnar. – W przypadku pralki warto zainwestować też w model z funkcją kontroli piany, zapobiegającej tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, co tym samym ogranicza pobór wody, potrzebnej do wypłukania pranej odzieży.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy