Tomasz Świątek, znany krośnieński podróżnik, który rowerem przemierzył już ponad 350 tysięcy kilometrów, przez 10 lat „polował” z aparatem na leśne tablice. Nietypowe znaki, jakie człowiek umieszcza w lesie, to często dowód ludzkiej fantazji. Zdjęcia najciekawszych obejrzeć będzie można 26 lipca, w galerii Domu Fotografii w Krośnie.
Dzisiaj, produkowane są na skalę masową. Kiedyś każdy znak był inny. Leśne tablice informacyjne, ostrzegawcze i edukacyjne, robione ręcznie na drewnianej płytce lub kawałku metalu, spotkać można do dzisiaj. Jedne w sposób dosłowny, inne niebanalną formą mają uczyć i przestrzegać.
Tablice informacyjne, ostrzegawcze i edukacyjne w lasach, często przybierają różne formy, w zależności od tego, w jakim kraju można je spotkać. Wiele z nich, wykonano ręcznie na płótnie, kawałku drewna lub blachy. Są też ciekawe formy przestrzenne. 26 lipca w galerii Domu Fotografii przy ul. Mickiewicza 4 w Krośnie, będzie można je zobaczyć na wystawie „Znaki lasu”. To fotografie Tomasza Świątka, który jeżdżąc samotnie po Europie i Azji, fotografował najciekawsze z nich.
W lasach Rosji i Finlandii
– Dziś znaki produkowane są w tysiącach sztuk, przez co wszystkie są takie same – mówi Tomasz Świątek, autor fotografii prezentowanych na wystawie „Znaki lasu”. – Ja podróżując po świecie, zacząłem przyglądać się napotykanym tablicom w lesie. Niektóre z nich urzekły mnie formą, inne informacją, którą miały przekazać. Czasem dosłownie, niekiedy zmuszały do myślenia. Jeden z ciekawszych znaków, który utkwił mi w pamięci, przedstawiał lisa siedzącego obok drogi. To była informacja, że las może się palić.
Fotografie, które będzie można zobaczyć na wystawie, Tomasz Światek zbierał przez dziesięć lat. – W sumie mam ponad sto różnych, z których siedemdziesiąt najciekawszych znajdzie się w galerii – mówi autor wystawy. – Przedstawione na fotografiach tablice, a czasem rzeźbo– znaki spotkałem głównie w Rosji, Finlandii i na Ukrainie, a także w Polsce. W lasach Europy Zachodniej nie ma ich praktycznie w ogóle.
Wernisaż zaplanowano na wtorek 26 lipca na godz. 18.00. Organizatorem wydarzania jest Fundacja im. Jana Grudysza przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Informacje o autorze fotografii:
Tomasz Świątek – z urodzenia „Suchodolak”, z przekonania krośnianin, jak twierdzi – mieszkaniec „51. stanu Ameryki”. Z pasji rowerzysta, który pokonał na swoim rowerze prawie taką odległość, jak z ziemi do księżyca – ponad 350 tys. km, przemierzając samotnie całą Europę, od Portugalii po Bajkał i od Sycylii po North Cape. Obywatel świata, człowiek skromny, niebanalny, myśliciel, poszukujący wolności i swojego miejsca w świecie. W 2004 r. uhonorowany ministerialną odznaką „Za zasługi dla turystyki”, najlepszy ambasador Krosna i Polski na dwóch kółkach. Nocując pod tysiącem gwiazd, znosi trudy życia codziennego podczas samotnych wypraw, przemierzając samotnie tysiące kilometrów. Od ponad 30 lat to jego sposób na życie.
Największe wyprawy: 1999 r. – Norwegia (9500 km), 2000 r. – Portugalia (9500 km), 2003 r. – Sycylia (8000 km), 2004 r. – Grecja (4000 km), 2006 r. – Chorwacja (3000 km), 2007 r. – Rosja (14600 km), 2008 r. – Turcja (6000 km).