Reklama

Świat

Zełenski w Bundestagu: Europa powinna być kontynentem ludzi i miejscem bez wojny

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 11.06.2024
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Share
Udostępnij

Europa powinna być kontynentem kultury i ludzi, kontynentem bez wojny, którą zakończymy na naszych własnych warunkach – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wygłaszając we wtorek przemówienie w Bundestagu.

“(Europa) powinna być kontynentem kultury. Powinna być kontynentem ludzi i kontynentem bez wojny. Wierzę właśnie w taką Europę, (…) która zrobi wszystko, by naprawić błędy europejskiej historii i (zakończyć) tę wojnę, która trwa na naszym kontynencie i grozi przerodzeniem się w szerszy konflikt” – powiedział ukraiński przywódca.

“Zakończymy tę wojnę. Zakończymy ją w interesie Ukrainy i całej Europy. (W interesie) wszystkich, którzy przyjdą po nas. Zakończymy ją na własnych warunkach, które są zrozumiałe dla każdego zwykłego człowieka na Ziemi” – zadeklarował.

Prezydent Ukrainy składa we wtorek wizytę w Berlinie, gdzie odbywa się konferencja na rzecz odbudowy jego kraju ze zniszczeń, które zadała mu Rosja w czasie trwającej od lutego 2022 roku agresji zbrojnej na pełną skalę.

Przemawiając w niemieckim parlamencie Zełenski oświadczył, że podzielona Europa nigdy nie była miejscem pokoju. “A podzielone Niemcy nigdy nie były silne. (…) Wiecie to z własnego doświadczenia i dlatego możecie zrozumieć nas, Ukraińców. Możecie zrozumieć, dlaczego walczymy przeciwko próbom Rosji, by nas rozdzielić” – powiedział.

Zełenski wyraził przekonanie, że ten, który wywołał wojnę, powinien zapomnieć o spokoju, a także ponieść odpowiedzialność i zapłacić za każdą zbrodnię. “Rosja powinna zapłacić za wszystkie szkody, które wyrządziła jej agresja naszemu krajowi, naszym ludziom. (…) Każdy rosyjski zasób, który może być w tym celu wykorzystany, powinien być wykorzystany bez żadnych kompromisów” – podkreślił.

Prezydent uznał, że Europa powinna być wystarczająco silna, by stać się przestrzenią trwałego pokoju i dlatego wspólnym interesem jej mieszkańców jest, by rosyjski dyktator Putin przegrał. Zełenski przypomniał, że przed upadkiem muru berlińskiego nikt nie spodziewał się, że koniec komunizmu nastąpi tak szybko.

“I dzisiaj niektórym wydaje się, że Putin przyszedł na zawsze i że wojna się nie zakończy. Ale tak nie jest. To wszystko iluzja, którą można rozwiać przywództwem, decyzjami, sukcesem. I zrobimy to z wami, Niemcy, razem” – oświadczył Zełenski w Bundestagu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy