Reklama

Świat

Ukraina: w chwili ataku na szpital w Kijowie przebywało w nim 627 dzieci

atak na szpital w Kijowie
Dodano: 10.07.2024
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Kijów, Ukraina, 08.07.2024. Zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie, 8 bm. W szpitalu zginęły co najmniej dwie osoby, pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie. Wg władz ukraińskich w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w całym kraju zginęło około 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. (jm) PAP/Vladyslav Musiienko ***Do tego materiału zdjęciowego dostępna jest również depesza w systemie CSI, pt.: Ukraina/ Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na szpital dziecięcy w Kijowie (krótka7)***
Fot. PAP/Vladyslav Musiienko Kijów, Ukraina, 08.07.2024. Zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie, 8 bm. W szpitalu zginęły co najmniej dwie osoby, pod gruzami wciąż mogą znajdować się ludzie. Wg władz ukraińskich w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w całym kraju zginęło około 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. (jm) PAP/Vladyslav Musiienko ***Do tego materiału zdjęciowego dostępna jest również depesza w systemie CSI, pt.: Ukraina/ Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na szpital dziecięcy w Kijowie (krótka7)***
Share
Udostępnij

W momencie poniedziałkowego ataku rakietowego na szpital Ochmadtyt przebywało w nim 627 dzieci – powiadomił minister ochrony zdrowia Wiktor Laszko. W ataku zginęły dwie dorosłe osoby, w tym lekarka. Rannych zostało ośmioro dzieci i ponad pięćdziesięcioro dorosłych.

Jak podaje, powołując się na Laszkę, portal Ukraińska Prawda, 94 dzieci ewakuowano do innych szpitali, a 68 pozostało w klinice Ochmatdyt. Aż 465 dzieci trzeba było tymczasowo wypisać ze szpitala i skierować do domów. Lekarze są w kontakcie z ich rodzicami.

Rosyjski atak uszkodził korpus, w którym znajduje się oddział toksykologii i ostrych zatruć, a także – w mniejszym stopniu – dawny korpus chirurgiczny.

Wbrew oświadczeniom rosyjskich władz wojskowych w szpital dziecięcy Ochmatdyt uderzyła bezpośrednio rakieta Ch-101. Potwierdzają to zarówno ustalenia ukraińskich władz, jak i analizy badaczy OSINT. Szpital nie został trafiony ani odłamkami zestrzelonej rakiety, ani rakietą z systemu obrony przeciwrakietowej (jak utrzymują Rosjanie).

Na miejscu, jak powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, znaleziono fragment silnika, a także inne elementy pocisku Ch-101. Co więcej, jak przekonuje w analizie SBU, o rodzaju zastosowanego pocisku świadczą m.in. trajektoria lotu, kąt nachylenia, rodzaj zniszczeń typowy dla pocisku o masie ładunku 400 kg, jak również nagranie wideo, na którym bezpośrednio widać pocisk, który uderzył w szpital. Typ rakiety potwierdziły również radary, które ją wykryły. Ch-101 to rakieta manewrująca wystrzeliwana z samolotów.

SBU zakwalifikowała atak na szpital jako zbrodnię wojenną i wszczęła z tego artykułu postępowanie karne. Jest to kolejna zbrodnia wojenna popełniona przez rosyjską armię.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy