Reklama

Świat

Ukraina: Rosja zaatakowała obiekty energetyczne; pociski trafiły w zaporę na Dnieprze

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 22.03.2024
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Share
Udostępnij

Ponad 15 uderzeń rakiet w Charkowie, który pozbawiony został prądu, 12 w Zaporożu, gdzie pociski trafiły w zaporę elektrowni na Dnieprze oraz uszkodzenia innych obiektów energetycznych w kraju – to podsumowanie ataków na Ukrainę, przeprowadzonych przez Rosję ostatniej nocy i w piątek rano.


„Wróg prowadzi jeden z największych ataków na ukraińską energetykę w ostatnim czasie. Jego celem jest nie tylko uszkodzenie, ale i ponowna próba, tak jak w ubiegłym roku, spowodowania zakłóceń w pracy systemu energetycznego na ogromną skalę” – oświadczył minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. (https://tinyurl.com/3bmxcxkz)

Według jego relacji uszkodzona została m.in. jedna z linii energetycznych, dostarczających prąd do zajętej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Informacje te potwierdził operator ukraińskich elektrowni jądrowych, Enerhoatom.

„Ta sytuacja jest skrajnie niebezpieczna i grozi sytuacją awaryjną. Odłączenie ostatniej linii, łączącej (elektrownię) z siecią krajową sprawi, że Zaporoska Elektrownia Atomowa kolejny raz okaże się w stanie blackoutu, co jest ciężkim naruszeniem zasad bezpieczeństwa stacji” – ostrzegł szef Enerhoatomu Petro Kotin.

Wojskowe władze obwodowe w Zaporożu poinformowały o uderzeniach Rosjan w infrastrukturę i uszkodzeniach domów mieszkalnych. Rosjanie zaatakowali tam także Dnieprzańską Elektrownię Wodną, największą elektrownię tego rodzaju na Dnieprze, która znajduje się w granicach miasta.

Ukrhidroenerho, operator elektrowni wodnych Ukrainy, oświadczył, że Rosjanie trafili w zaporę elektrowni, przez co wybuchł pożar. Spółka zapewniła, że nie ma groźby przerwania tamy.

„Ci nieludzie nie uspokoili się po zniszczeniu (w czerwcu 2023 roku) Kachowskiej Elektrowni Wodnej i teraz znów starają się wywołać katastrofę ekologiczną, uderzając w obiekty i tamę Dnieprzańskiej Elektrowni” – oświadczono w komunikacie. (https://t.me/ukrhydroenergo/5016)

Ruch drogowy przez zaporę elektrowni został wstrzymany – poinformowała policja w Zaporożu. (https://t.me/patrolpolicezp/11391)

Ołeh Sybiehubow, szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie, poinformował z kolei o ponad 15 uderzeniach w obiekty energetyczne. „Okupanci dokonali ponad 15 uderzeń w obiekty energetyczne. Miasto faktycznie całkowicie pozbawione jest prądu. Działają służby ratunkowe” – napisał na Telegramie. (https://t.me/synegubov/8787)

Informacje o uszkodzeniach infrastruktury energetycznej nadeszły także m.in. z obwodu lwowskiego oraz winnickiego. Ataki rosyjskich okupantów spowodowały zakłócenia w ruchu pociągów, w szczególności w obwodzie charkowskim – podały państwowe linie kolejowe Ukrzaliznycia.

Przeczytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy