Reklama

Świat

Ukraina: ponad 14 mln Ukraińców musiało opuścić domy z powodu wojny

PAP
Dodano: 22.02.2024
Fot. PAP/Alena Solomonova
Fot. PAP/Alena Solomonova
Share
Udostępnij

Ponad 14 mln obywateli Ukrainy – około 1/3 ogólnej liczby ludności tego kraju – musiało opuścić swoje domy w trakcie trwającej od dwóch lat inwazji rosyjskiej – podała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Ponad 14 milionów musiało opuścić swoje domy


“W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę, ponad 14 mln ludzi – prawie jedna trzecia ludności Ukrainy – opuściło swoje domy. Rodziny się rozdzieliły, dzieci pozostały bez dachu nad głową, zniszczono wspólnoty (lokalne)” – głosi komunikat IOM.

Organizacja szacuje, że około 3,7 mln mieszkańców Ukrainy to uchodźcy, którzy przemieścili się wewnątrz kraju i wciąż nie wrócili do swych domów. Za granicą znalazło się około 6,5 mln Ukraińców. Ponad 4,5 mln ludzi wróciło do swych domów – z zagranicy, albo z miejsc, w których schronili się na terytorium kraju. Nadal pomocy wymaga około 2,2 mln uchodźców w krajach sąsiadujących z Ukrainą.

Pomoc uchodźcom

“Zniszczenia są rozległe, wciąż giną i cierpią ludzie” – podkreśliła szefowa IOM Amy Pope. Zaznaczyła, że kierowana przez nią organizacja działa na Ukrainie i krajach sąsiednich i świadczy tam pomoc uchodźcom. W ciągu dwóch lat wsparciem IOM objętych zostało 6,5 mln osób.

“IOM wyraża uznanie dla władz Ukrainy i narodu ukraińskiego, ich siły i odporności, jak również – dla sąsiadów Ukrainy, którzy przyjmują ludzi szukających bezpiecznego schronienia” – podkreśliła organizacja.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy