Reklama

Świat

Trump o Nawalnym: był bardzo dzielny, ale nie powinien wracać do Rosji

PAP
Dodano: 21.02.2024
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Share
Udostępnij

Były prezydent USA i zarazem czołowy kandydat republikański w zbliżających się wyborach prezydenckich Donald Trump wyraził we wtorek pogląd, że zmarły w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny “był bardzo dzielny” , ale “prawdopodobnie nie powinien wracać do Rosji”.

Nawalny nie powinien wracać do Rosji


Wypowiadając się dla telewizji Fox News w formacie spotkania z wyborcami w Greenville, w stanie Karolina Południowa, Trump powiedział m. in., że “sprawa Nawalnego to bardzo smutna sytuacja”. “On jest, on był, bardzo dzielnym facetem ponieważ wrócił (do Rosji) a mógł pozostać z daleka”.

“I szczerze mówiąc wyszedłby o wiele lepiej pozostając z daleka i wypowiadając się poza krajem, niż wracając ponieważ ludzie myśleli, że to się wydarzy i to się wydarzyło. I to jest straszne” – mówił Trump.

Nawalny powrócił do Rosji z Niemiec 17 stycznia 2021 r. po okresie leczenia w klinice w Niemczech, po tym jak w sierpniu 2020 r. doznał na pokładzie samolotu ciężkiego zatrucia, jak się później okazało bojowym środkiem trującym z grupy nowiczoków. Już na lotnisku został aresztowany.

Odpowiedzialność Putina

Reuter zauważa, że w odróżnieniu od obecnego prezydenta USA Joe Bidena i innych przywódców zachodnich, którzy obarczyli odpowiedzialnością za śmierć Nawalnego Władimira Putina, Trump tego wyraźnie nie uczynił.

Utrzymywał natomiast, że on również jest prześladowany w USA ponieważ prowadzone są przeciwko niemu postępowania i procesy sądowe – jak się wyraził – “z powodów politycznych”.

Agencja AP przypomina, że niedawno Trump przegrał proces cywilny przed sądem w Nowym Jorku, który zasądził od niego karę w wysokości 355 mln dolarów za malwersacje biznesowe.

Przeczytaj również:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy