Reklama

Świat

Scholz: będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy – na całym rynku światowym

Karol Kostrzewa, Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 15.03.2024
Berlin, Niemcy, 15.03.2024. Premier Donald Tusk (P), prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i kanclerz Niemiec Olaf Scholz (C) podczas konferencji prasowej po spotkaniu nadzwyczajnym szczytu Trójkąta Weimarskiego, 15 bm. w Berlinie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Berlin, Niemcy, 15.03.2024. Premier Donald Tusk (P), prezydent Francji Emmanuel Macron (L) i kanclerz Niemiec Olaf Scholz (C) podczas konferencji prasowej po spotkaniu nadzwyczajnym szczytu Trójkąta Weimarskiego, 15 bm. w Berlinie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy – na całym rynku światowym, rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej – powiedział w piątek w Berlinie kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

W piątek w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie, odbyły się rozmowy w formacie Trójkąta Weimarskiego z udziałem: premiera Donalda Tuska, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Trójkąt Weimarski jest “bardzo ważnym znakiem naszej jedności”

Na wspólnej konferencji prasowej Scholz powiedział, że Trójkąt Weimarski jest “bardzo ważnym znakiem naszej jedności”. “A jedność jest tak ważna, nasze trzy państwa należą do państw udzielających największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi – Rosji – pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy” – zadeklarował Scholz.

Pełne wsparcie dla Ukrainy

“Jasne jest – wspieramy Ukrainę, jasne jest również – nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją. Naszym wspólnym celem jest i pozostanie zapewnić, aby Ukraina mogła bronić się efektywnie przeciwko rosyjskiej agresji. Na rzecz tego angażują się Niemcy, Francja, Polska, wspólnie z wieloma sojusznikami i partnerami w Europie i zza Atlantyku. I nie ustaniemy w naszym zaangażowaniu” – powiedział Scholz.

Dodał, że piątkowe rozmowy w Berlinie dotyczyły tego jak można jeszcze bardziej wesprzeć Ukrainę.

Będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy

“Uzgodniliśmy dziś kilka głównych obszarów m.in. od teraz będziemy kupować jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a mianowicie na całym rynku światowym, co jest dobrą poprawą, po drugie rozbudujemy produkcję sprzętu wojskowego, także przez współpracę z partnerami w Ukrainie, po trzecie powołamy w ramach formatu Ramstein nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej” – ogłosił Scholz.

Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma 5 mld euro

Dodał, że po czwarte “również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie”. “W tym celu w tym tygodniu w Brukseli podjęliśmy bardzo ważne decyzje, Europejski Instrument na Rzecz Pokoju otrzyma 5 mld euro, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku i aby wzmocnić misję szkoleniową UE” – powiedział kanclerz Niemiec.

“Poza tym, jeśli chodzi o nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, to wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy” – dodał Scholz.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy