Reklama

Świat

Prezydent Turcji: Netanjahu naraża na niebezpieczeństwo cały nasz region

Natalia Dziurdzińska/PAP
Dodano: 24.04.2024
Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Share
Udostępnij

Premier Izraela Benjamin Netanjahu naraża na niebezpieczeństwo nasz cały region – oświadczył w środę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Ankarze.

Prezydent Niemiec przybył do Turcji w poniedziałek. Jego wizycie, podczas której odwiedził też Stambuł i dotkniętą ubiegłorocznymi trzęsieniami ziemi prowincję Gaziantep, towarzyszą propalestyńskie protesty. Ich uczestnicy oskarżają Berlin o przyczynianie się do “mordowania” Palestyńczyków przez Izrael, który jest sojusznikiem Niemiec – pisze turecki portal Daily Sabah.

To pierwsza wizyta Steinmeiera w Turcji od 2017 roku, gdy objął urząd prezydenta Niemiec.

W środę Steinmeier spotkał się z Erdoganem. Na wspólnej konferencji prasowej turecki przywódca powiedział, że celem obu krajów jest zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej – z 50 do 60 mld USD – informuje departament komunikacji tureckiego prezydenta.

Zaznaczył też, że Turcja liczy na usunięcie restrykcji, z jakimi się mierzy w dziedzinie przemysłu obronnego. Wyraził również nadzieję na współpracę z Berlinem w ramach walki z “terrorem”.

Jak podkreśla Daily Sabah, Niemcy zmniejszyły eksport towarów militarnych do Turcji po rozpoczęciu przez Ankarę operacji przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Syrii. Według Turcji Niemcy blokują też nabycie przez nią samolotów Eurofighter.

Erdogan oświadczył na konferencji prasowej, że premier Izraela naraża na niebezpieczeństwo cały region, w tym izraelskich obywateli, “by przedłużyć swoje polityczne życie”. “Niestety (w Strefie Gazy) jest straszna sytuacja dla dzieci, kobiet i osób starszych. Nasi niemieccy przyjaciele powinni zobaczyć tę sytuację. Gaza i Palestyna zostały całkowicie zniszczone” – oznajmił.

Wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do wymiany zakładników między Izraelem a Palestyńczykami.

Steinmeier mówił o długiej historii stosunków turecko-niemieckich i zwrócił uwagę, że Niemcy zamieszkują trzy miliony Turków. Przyznał, że oba kraje przechodzą przez trudne czasy dla ich gospodarki, i opowiedział się za wzmocnieniem dwustronnych stosunków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy