Reklama

Świat

Prezydent Duda w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: imperialistyczna Rosja zdyskredytowała się, potrzebny jest specjalny trybunał

Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 21.09.2023
Fot. PAP/Andrzej Lange
Fot. PAP/Andrzej Lange
Share
Udostępnij

Imperialistyczna Rosja zdyskredytowała się jako członek wspólnoty międzynarodowej – powiedział w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ prezydent RP Andrzej Duda podczas debaty nt. Ukrainy. Wyraził też poparcie dla utworzenie specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie.

Duda stwierdził w swoim przemówieniu, że data rosyjskiej inwazji jest datą bezpowrotnej zmiany “świata, który znaliśmy do tej pory” i zapowiedział, że czas niepewności może nastać “aż do czasu utworzenia nowego systemu bezpieczeństwa i systemu, w którym nie będzie miejsca na agresję, imperializm i neokolonializm”.

“Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę stała się momentem definiującym geopolitykę, przekształcając całokształt europejskiego bezpieczeństwa oraz obracając w niwecz same podwaliny naszego systemu międzynarodowego” – powiedział Duda w wystąpieniu podczas debaty otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. wojny na Ukrainie. “Ta zmiana strategiczna nie jest czymś tymczasowym. Żyjemy w nowej epoce niepewności” – przekonywał.

Zwrócił uwagę, że kiedy Rosja przejęła po ZSRR miejsce stałego członka Rady, zgodziła się przyjąć większą odpowiedzialność za chronienie bezpieczeństwa międzynarodowego i podstawowych zasad ONZ. Zamiast tego – mówił prezydent – wybrała świadome deptanie tych norm i wciąż to robi.

“Od ataków powietrznych na infrastrukturę krytyczną po zaostrzenie globalnego kryzysu żywnościowego poprzez blokowanie szlaków handlowych i niszczenie ukraińskiej infrastruktury portowej. Od spowodowania katastrofy ekologicznej poprzez wysadzenie tamy w Nowej Kachowce po bombardowanie miejsc dziedzictwa kulturowego w ukraińskich miastach” – wymieniał prezydent.

“Te ohydne działania, w połączeniu z ciągłym negowaniem porządku międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, dowodzą, że imperialistyczna Rosja sama dyskredytuje się jako członek wspólnoty międzynarodowej” – powiedział. Zarzucił przy tym Moskwie, że nadużywa swojego prawa weta i świat nie może być bierny.

“Jeśli dziś nie podejmiemy solidarnych działań w obronie fundamentalnych wartości prawa międzynarodowego, jutro może być za późno!” – wzywał prezydent.

Duda wyraził też poparcie dla utworzenie specjalnego trybunału ds. sądzenia rosyjskich zbrodni i międzynarodowego mechanizmu rekompensaty szkód Ukrainie.

“Nie wolno dopuścić, by sprawcy zbrodni międzynarodowych uszli bezkarni. Powinni zostać osądzenia przed właściwymi sądami. Powinno to być naszym imperatywem, aby zapewnić trwały pokój w przyszłości” – podkreślił.

Polski prezydent był jednym z kilkudziesięciu przywódców i głów delegacji, którzy zabrali głos w środowej debacie w Radzie. Wystąpili w niej też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zaproponował szereg reform systemu ONZ, w tym mechanizmu odrzucania weta stałych członków Rady przez Zgromadzenie Ogólne oraz prewencyjnych sankcji na kraje dopuszczające się agresji. W debacie uczestniczyli też m.in. szef dyplomacji USA Antony Blinken, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Giorgia Meloni. Rosję reprezentował szef MSZ Siergiej Ławrow.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy