Reklama

Świat

Prezydenci Polski i Tanzanii rozmawiali o zacieśnianiu współpracy

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 09.02.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Turystyka, nowoczesny przemysł, ochrona środowiska, gospodarka wodna, rolnictwo i edukacja – oto najbardziej perspektywiczne obszary współpracy Polski i Tanzanii – mówił w Dar es Salaam prezydent Andrzej Duda, który spotkał się w piątek z prezydent tego kraju Samią Suluhu.


Duda składa wizytę w Tanzanii. Głównym tematem piątkowych rozmów przywódców obu państw były możliwości rozwijania stosunków bilateralnych pomiędzy Polską i Tanzanią.

Prezydent Duda oznajmił, że Tanzania jest otwarta na zacieśnianie współpracy gospodarczej z naszym krajem. Tamtejsze władze interesują szczególnie kwestie dotyczące technologii informatycznych, nowoczesnej inżynierii czy ochrony środowiska.

“Wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą w dziedzinach nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki – choćby właśnie w takich obszarach, jak inteligentna infrastruktura miejska, zarządzanie zasobami wodnymi, tworzenie nowego elektronicznego cyfrowego systemu bankowego, wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne. Zapewniam, że polskie firmy oferują to na najwyższym poziomie światowym” – mówił prezydent.

Ważnym obszarem współpracy jest także turystyka. Jak powiedział prezydent, Polska to jeden z liderów jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających ten region Afryki. W ciągu ostatnich lat na Zanzibar przyjeżdża każdego roku ponad 40 tys. Polaków.

Prezydent wyraził nadzieję na zacieśnianie współpracy między Polską i Tanzanią w dziedzinach rolnictwa i edukacji. “Jedna z polskich firm rozważa realizację zadań w zakresie przemysłu rolnego w Tanzanii, a kolejna jest zainteresowana nowoczesnym, ledowym oświetleniem miejsc publicznych – oświetleniem ulicznym, którego nowoczesna produkcja mogłaby być zlokalizowana w Tanzanii” – oznajmił Duda. “Rozmawialiśmy dziś o tej ofercie. Sądzę, że będzie ona poważnie rozważana i ta współpraca nabierze, w dłuższym czasie, nowych barw” – dodał.

Istotnym aspektem polsko-tanzańskich relacji są też programy pomocowe. W jednym ze szpitali w Dar es Salaam Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od 2021 roku realizuje szkolenia z zakresu medycyny ratunkowej. W Tanzanii ta dziedzina jest słabo rozwinięta, lecz dzięki pomocy polskiego rządu udało się wyposażyć oddział ratunkowy szpitala Aga Khan i wdrożyć nowoczesne procedury ratownictwa medycznego.

Duda poinformował też, że zaprosił prezydent Tanzanii Suluhu do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. “Nie mam wątpliwości, że dwustronne wizyty prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśnienia relacji gospodarczych. Otwierają rynki na wzajemne inwestycje” – ocenił prezydent RP.

Prezydent Tanzanii podkreśliła, że wizyta Dudy pokazuje stałe wzmacnianie współpracy i przyjazny charakter relacji pomiędzy Polską i Tanzanią. “Polska jest dla nas ważnym partnerem. To jeden z 10 krajów, z którego przybywa do Tanzanii najwięcej turystów” – zauważyła Suluhu. Zaakcentowała konieczność pogłębiania polsko-tanzańskich relacji biznesowych i zwiększenia wartości wymiany handlowej. Prezydent Tanzanii zaprosiła też polskich przedsiębiorców do inwestowania w jej kraju, szczególnie w sektorze turystyki.

Doceniła również wkład Polski w projekty rozwojowe, dotyczące m.in. szkoleń z zakresu medycyny ratunkowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy