Reklama

Świat

Premier Izraela: wniosek prokuratora MTK to forma “nowego antysemityzmu”

adj/ kar/ PAP
Dodano: 20.05.2024
Fot. PAP/EPA/DEBBIE HILL / POOL
Fot. PAP/EPA/DEBBIE HILL / POOL
Share
Udostępnij

Wniosek prokuratora Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK) jest absurdalny i fałszywy; to forma “nowego antysemityzmu” – oświadczył w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu. Prokuratura MTK wystąpiła w poniedziałek o nakaz aresztowania m.in. Netanjahu i ministra obrony Joawa Gallanta.

Prokurator MTK Karim Khan ogłosił w poniedziałek, że wniósł o nakaz aresztowania Netanjahu, Galanta oraz trzech przywódców Hamasu – Jahji Sinwara, Mohammeda Deifa i Ismaila Hanije – w związku z uzasadnionymi podejrzeniami o ich odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione od października 2023 r. na terytorium Izraela i Strefy Gazy.

Ten wniosek “jest wymierzony przeciwko izraelskim żołnierzom, którzy z najwyższym bohaterstwem walczą z podłymi mordercami z Hamasu” – podkreślił Netanjahu w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

“Z obrzydzeniem odrzucam dokonane przez prokuratora w Hadze porównanie między demokratycznym Izraelem i masowymi mordercami z Hamasu (…), jak można mieć śmiałość, by porównywać Hamas, który mordował, palił, gwałcił i porywał naszych bliskich, z izraelskimi żołnierzami, którzy prowadzą sprawiedliwą wojnę” – zaznaczył izraelski premier.

Netanjahu oświadczył, że całkowicie odrzuca wniosek Khana, który “całkowicie zniekształca rzeczywistość” i jest przejawem “nowego antysemityzmu”, który przeniósł się z uczelnianych kampusów do Hagi. W Hadze mieści się siedziba MTK, trybunału powołanego do sądzenia konkretnych osób, oskarżanych o popełnianie najcięższych zbrodni.

We wniosku Khana wyliczono – oddzielnie dla przywódców Hamasu, oddzielnie dla Netanjahu i Galanta – listę zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, które zdaniem prokuratury MTK można im przypisać.

Khan zarzucił przywódcom Hamasu m.in. morderstwa, branie zakładników, gwałty i przemoc seksualną, tortury i inne “nieludzkie czyny”, w ramach “szeroko zakrojonego i systematycznego ataku Hamasu i innych grup zbrojnych na ludność cywilną Izraela”. Zaznaczono, że te zbrodnie nie skończyły się 7 października, ale niektóre z nich trwają do dziś.

Premierowi i ministrowi obrony Izraela zarzucono m.in. zbrodnie polegające na używaniu głodu jako metody prowadzenia wojny, umyślne powodowanie wielkiego cierpienia, zabójstwa i celowe kierowanie ataków na ludność cywilną.

W obu przypadkach prokurator MTK zaznaczył, że oskarżenia opierają się m.in. na rozmowach z naocznymi świadkami i ofiarami oraz materiałach audiowizualnych. O wydaniu nakazów aresztowania decydują sędziowie Trybunału, którzy rozpatrzą wniosek Khana.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy