Reklama

Świat

Litwa: zakończyło się głosowanie w wyborach prezydenckich

Aleksandra Akińczo/PAP
Dodano: 12.05.2024
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Share
Udostępnij

Na Litwie zakończyło się w niedzielę głosowanie w wyborach prezydenckich oraz w referendum w sprawie ustanowienia podwójnego obywatelstwa. Na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wyniosła 56,7 proc.

Lokale wyborcze były czynne w godzinach 7-20 (6-19 czasu polskiego).

Rasa Aliszauskiene, dyrektorka instytutu badań opinii społecznej Baltijos Tyrimai, w rozmowie z agencją Elta podkreśliła, że na dosyć wysoką frekwencję wyborczą w niedzielę wpływ miała m.in. dobra pogoda.

„Nie pada, świeci słońce, ale nie jest zbyt ciepło, więc ludzie nie śpieszą na łono natury. Idealna pogoda na wybory” – powiedziała.

O najwyższy urząd w kraju ubiega się ośmioro kandydatów, w tym urzędujący szef państwa Gitanas Nauseda i premier Ingrida Szimonyte. 

Według Głównej Komisji Wyborczej wstępne wyniki głosowania będą znane w niedzielę około północy. Na Litwie nie są organizowane badania exit poll.

Obserwatorzy podkreślają, że niezależnie od tego, który z kandydatów wygra wybory, obecny euroatlantycki kurs państwa nie ulegnie zmianie, a główne wyzwania prezydenta na najbliższe lata będą miały charakter geopolityczny, dotyczące bezpieczeństwa Litwy, regionu i demokracji.

Wraz z wyborami prezydenckimi w niedzielę obywatele Litwy głosowali też w referendum w sprawie ustanowienia podwójnego obywatelstwa. Kwestia ta dotyczy około 1 mln Litwinów mieszkających poza granicami kraju. W tym celu wymagana jest zmiana art. 12 litewskiej konstytucji, co wymaga zgody ponad połowy obywateli uprawnionych do głosowania, czyli około 1,2 mln osób.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy