Reklama

Świat

Litwa: Gitanas Nauseda wygrał wybory prezydenckie

Aleksandra Akińczo/PAP
Dodano: 27.05.2024
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Share
Udostępnij

Ubiegający się o reelekcję prezydent Litwy Gitanas Nauseda zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wstępne wyniki Głównej Komisji Wyborczej pokazują, że zdobył on około 80 proc. głosów, a jego rywalka, premier Ingrida Szimonyte – około 20 proc.

„Uzyskałem wielki mandat zaufania i doskonale zdaję sobie sprawę, że będę musiał to pielęgnować” – powiedział wieczorem Nauseda dziennikarzom.

„Teraz, gdy mam pięcioletnie doświadczenie, wierzę, że będę w stanie wykorzystać ten skarb we właściwy sposób, przede wszystkim do osiągnięcia celów, m.in. dobrobytu dla wszystkich mieszkańców Litwy” – dodał.

Prezydent elekt, któremu wsparcia udzieliła Litewska Partia Socjaldemokratyczna, podkreślił też wagę i znaczenie w dobie obecnej polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa. Przypomniał, że „niepodległość Litwy, jej wolność to są wartości, które musimy chronić” we współdziałaniu z Unią Europejską i NATO.

„Nasi najbliżsi sojusznicy pozostają ci sami: USA, Niemcy, Polska, bałtyccy sąsiedzi, (…) z którymi podzielamy ten sam pogląd na kwestie pomocy Ukrainie, na zagrożenie ze strony Rosji” – oświadczył Nauseda.

Ingrida Szimonyte, kandydatka konserwatywnej partii Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, pogratulowała Nausedzie zwycięstwa i zapowiedziała, że jest gotowa pozostać na stanowisku premiera.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Litwie odbyła się 12 maja. Wówczas Nauseda zdobył 43,95 proc. głosów, a Szimonyte – 20,05 proc.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy