Reklama

Świat

Izrael: upoważniliśmy negocjatorów do przedstawienia planu rozejmu

awl/ kar/ PAP
Dodano: 01.06.2024
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
Share
Udostępnij

Premier Izraela Benjamin Netanjahu upoważnił negocjatorów, by przedstawili zarys rozejmu w Strefie Gazy; plan ten pozwoli na uwolnienie wszystkich zakładników i zniszczenie możliwości militarnych Hamasu – podała w piątek kancelaria izraelskiego premiera.

“Rząd izraelski jest zjednoczony w pragnieniu uwolnienia naszych zakładników najszybciej, jak to tylko możliwe, i pracuje nad tym, by osiągnąć ten cel. Wobec tego premier upoważnił zespół negocjatorów, by przedstawił zarys (działań) na rzecz zrealizowania tego celu” – głosi oświadczenie.

Jak dodano w nim, Netanjahu podkreślił, że wojna nie zakończy się, dopóki nie zostaną osiągnięte wszystkie jej cele – w tym uwolnienie zakładników i zniszczenie możliwości militarnych i kierowniczych Hamasu. Zarys działań zaproponowany przez Izrael, “w tym warunkowe przejście od jednej fazy do drugiej, pozwala Izraelowi na utrzymanie tych zasad” – oznajmiła kancelaria premiera.

Nie jest jasne, czy propozycja, o której mówi to oświadczenie, jest tym samym planem, o którym poinformował w piątek prezydent USA Joe Biden. Kancelaria Netanjahu nie odniosła się wprost w swoim komunikacie do wystąpienia Bidena. Niemiej komunikat został opublikowany w Izraelu zaraz po przemówieniu amerykańskiego prezydenta, który ogłosił, że Izrael złożył propozycję wycofania wojsk z Gazy i zakończenia wojny.

Jak podała administracja Bidena, propozycja izraelska, będąca owocem działań amerykańskiej dyplomacji, przewiduje trzy fazy działań. W pierwszej nastąpić ma 6-tygodniowe całkowite zawieszenie broni, wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy, uwolnienie większości zakładników oraz setek palestyńskich więźniów oraz dopuszczenie setek ciężarówek z pomocą humanitarną.

W tym czasie obie strony miałyby podjąć negocjacje na temat przejścia do drugiej fazy planu, tj. permanentnego zakończenia walk i całkowitego wycofania izraelskich wojsk ze Strefy Gazy. Ostatnią część planu stanowiłby “duży projekt odbudowy” palestyńskiego terytorium i uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników.

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy