Reklama

Świat

Gruzja: największa jak dotąd demonstracja przeciwko ustawie o zagranicznych agentach

PAP
Dodano: 18.04.2024
Fot. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI
Fot. PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI
Share
Udostępnij

W stolicy Gruzji Tbilisi w środę wieczorem do późnych godzin nocnych trwał protest przeciwko procedowanej przez parlament ustawie o agentach zagranicznych. Według uczestników była to największa z dotychczasowych demonstracji. Pomimo tego, jak piszą media, “partia władzy pozostaje głucha na społeczny protest”.

Gruzini trzeci dzień z rzędu protestowali przeciwko wznowieniu prac nad ustawą o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej ustawą o agentach zagranicznych lub ustawą rosyjską. Sądząc po relacjach zamieszczonych w sieciach społecznościowych, ocenach dziennikarzy i komentatorów, był to największy z dotychczasowych protestów (https://tinyurl.com/bdhsfjet , https://tinyurl.com/n43vuksm).

Z relacji mediów niezależnych wynika, że protest przebiegł “bez poważniejszych incydentów”. Zatrzymano jednak dwie osoby.

Poinformowano również o zatrzymaniu przez policję opozycyjnego deputowanego Aleko Elisaszwilego, jednak według portalu Echo Kawkaza “nie mógł zostać zatrzymany ze względu na immunitet poselski”. W poniedziałek Elisaszwili uderzył w czasie debaty w parlamencie posła partii rządzącej.

Masowe protesty w Gruzji rozpoczęły się po tym, jak na początku kwietnia partia władzy Gruzińskie Marzenie zapowiedziała wznowienie prac nad ustawą o przejrzystości wpływów zagranicznych. Rok temu była ona procedowana jako ustawa o agentach zagranicznych, jednak pod presją protestów i krytyki ze strony Zachodu Gruzińskie Marzenie wycofało się z niej.

Teraz partia rządząca demonstruje determinację i zapowiada, że nie ustąpi. Krytykującą ustawę prezydent Salome Zurabiszwili premier Irakli Kobachidze nazwał “agentem zagranicznym”, a zachodnim dyplomatom zarzucił wtrącanie się do spraw wewnętrznych Gruzji. Zurabiszwili zapowiada weto, jednak partia władzy ma głosy, by je odrzucić.

W środę parlament Gruzji przyjął ustawę w pierwszym czytaniu. Ustawa będzie jeszcze rozpatrywana w dwóch czytaniach, po czym trafi do prezydent.

Wzorowana na rosyjskiej ustawa – nazywana z tego powodu także ustawą rosyjską – przewiduje, że osoby prawne i media otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu. Ministerstwo sprawiedliwości będzie mogło pod dowolnym pretekstem przeprowadzać kontrole takich organizacji

Po wznowieniu prac nad ustawą przedstawiciele USA, UE i ONZ wyrazili zaniepokojenie i zaapelowali do władz w Tbilisi o wycofanie się z projektu. Podkreślono, że stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i jej procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 r. otrzymała status kandydata do UE.

Choć w proteście przeciwko ustawie Gruzini w ostatnich dniach znów masowo wyszli na ulice, Gruzińskie Marzenie zapowiedziało, że nie ustąpi, a krytyczne uwagi i apele USA, UE czy organizacji międzynarodowych nazwało “ingerencją w sprawy wewnętrzne” kraju.

Podczas dużych protestów, które odbyły się w poniedziałek i wtorek w centrum Tbilisi, doszło do zatrzymań i użycia gazu przez struktury siłowe wobec demonstrantów. Miało też dojść do pobicia dziennikarzy i protestujących.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy