Reklama

Świat

Eksperci ONZ: Izrael prowadzi ludobójczą kampanię zagłodzenia narodu palestyńskiego

wal/ mms/ PAP
Dodano: 10.07.2024
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
Share
Udostępnij

Eksperci Rady Praw Człowieka ONZ alarmują, że na terytorium całej Strefy Gazy panuje głód. Na rozprzestrzenienie głodu wskazuje wzrost liczby zgonów z niedożywienia wśród dzieci. W wydanym we wtorek komunikacie dla mediów stwierdzają, że jest to efekt przyjętej przez wojska izraelskie taktyki zagłodzenia ludności cywilnej.

„Fayez Ataya, który miał zaledwie sześć miesięcy, zmarł 30 maja 2024 r., 13-letni Abdulqader Al-Serhi zmarł 1 czerwca 2024 r. w szpitalu Al-Aksa w Deir Al-Balah. Dziewięcioletni Ahmad Abu Reida zmarł 3 czerwca 2024 r. w namiocie, w którym ukrywała się jego wysiedlona rodzina w Al-Mawasi, w okolicach Khan Younis. Wszystkie troje dzieci zmarły z powodu niedożywienia i braku dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej” – podali w swym komunikacie eksperci.

Analitycy stwierdzili, że śmierć dzieci z powodu głodu i odwodnienia wskazuje na to, że struktury pomocy społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia, zostały w ramach operacji odwetowej krytycznie osłabione. Śmierć wspomnianej trójki dzieci stanowi ich zdaniem dowód na to, że klęska głodu dotarła już do terytoriów północnej i południowej Gazy.

„Oświadczamy, że celowa i ukierunkowana izraelska kampania głodowa przeciwko narodowi palestyńskiemu jest formą ludobójczej przemocy i spowodowała głód w całej Gazie. Wzywamy społeczność międzynarodową do nadania priorytetu dostawie pomocy humanitarnej drogą lądową wszelkimi niezbędnymi środkami, zakończenia izraelskiego oblężenia i ustanowienia zawieszenia broni” – ogłosiło ciało eksperckie, wskazując w swym komunikacie, że “bezczynność to wspóIłudział”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy