Reklama

Świat

Blinken: należy przeprowadzić szybkie, dokładne i bezstronne dochodzenie ws. śmierci wolontariuszy w Gazie

PAP
Dodano: 03.04.2024
Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA / POOL
Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA / POOL
Share
Udostępnij

Należy przeprowadzić szybkie, dokładne i bezstronne dochodzenie w sprawie śmierci wolontariuszy World Central Kitchen w Gazie – powiedział we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ocenił przy tym, że pracownicy organizacji są bohaterami.


“Pracownicy organizacji humanitarnych są bohaterami. Pokazują to, co ludzkość ma najlepszego do zaoferowania. Składam moje najgłębsze kondolencje tym, którzy stracili życie w ataku na World Central Kitchen w Gazie” – powiedział Blinken w wypowiedzi podczas konferencji prasowej ze swoim francuskim odpowiednikiem Stephanem Sejourne w Paryżu. “Należy przeprowadzić szybkie, dokładne i bezstronne dochodzenie w sprawie tego incydentu” – dodał. Komunikat ten zamieścił także na swoim profilu na platformie X.

Sejourne odniósł się do incydentu w mocniejszy sposób, potępiając izraelski atak i twierdząc, że “nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia”, zaś sytuacja w Gazie jest katastrofalna.

We wtorek z szefem World Central Kitchen Jose Andresem rozmawiał prezydent USA Joe Biden, składając kondolencje. Biały Dom wyraził też oburzenie z powodu incydentu. Pytany o to, czy stanowi to potępienie ataku, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby potwierdził. Jednocześnie zaznaczył, że mimo trzykrotnego uderzenia na nich, nie ma dotąd dowodów na to, że wolontariusze, w tym obywatele USA i Polski, zostali zabici celowo.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy