Reklama

Świat

AP: Izrael poparł projekt rozejmu w Strefie Gazy; teraz Hamas musi się zgodzić

PAP
Dodano: 02.03.2024
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
Share
Udostępnij

Izrael zasadniczo poparł ramowy projekt proponowanego porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy i uwolnieniu zakładników; teraz zaakceptować musi go Hamas – poinformowała w sobotę agencja Associated Press. W niedziele w Egipcie wznowione zostaną rozmowy w celu wypracowania porozumienia.


Międzynarodowi mediatorzy od tygodni pracują nad wynegocjowaniem porozumienia, mającego wstrzymać walki w Strefie Gazy przed rozpoczęciem świętego miesiąca islamu – Ramadanu. Porozumienie prawdopodobnie umożliwiłoby dostarczenie pomocy setkom tysięcy Palestyńczyków, którym grozi głód.

Izraelczycy “w mniejszym lub większym stopniu zaakceptowali propozycję”, która obejmuje sześciotygodniowe zawieszenie broni, a także uwolnienie przez Hamas zakładników uznawanych za bezbronnych, w tym chorych, rannych, osoby starsze i kobiety – powiedział amerykański urzędnik, na którego powołała się AP.

“W tej chwili piłka jest po stronie Hamasu i nadal naciskamy na tę sprawę tak mocno, jak to możliwe” – dodał.

Urzędnik egipski przyznał z kolei, że od Hamasu oczekuje się dostarczenia odpowiedzi w Kairze, gdzie w niedzielę rozpoczną się rozmowy pomiędzy stronami toczonej w Strefie Gazy wojny.

Portal Axios poinformował w piątek, że warunkiem stawianym Hamasowi przez Izrael jest przedstawienie listy nazwisk pozostających przy życiu zakładników.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy