Reklama

Świat

Japonia: 12. rocznica katastrofy w Fukushimie

PAP
Dodano: 11.03.2023
72412_44813950_44813942
Share
Udostępnij
Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
12 lat po katastrofie rząd w Tokio nie jest już gospodarzem uroczystości z okazji rocznicy; premier Japonii Fumio Kishida weźmie udział w obchodach zorganizowanych przez władze prefektury Fukushima.
 
11 marca 2011 roku region nawiedziło o magnitudzie 9, które wstrząsnęło całym archipelagiem i było odczuwalne nawet w Chinach. Wywołana nim gigantyczna fala tsunami spowodowała uszkodzenia w elektrowni Fukushima I; nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. 14 i 15 marca nastąpiły kolejne eksplozje. Awaria spowodowała znaczną emisję substancji promieniotwórczych; była największą awarią nuklearną od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.
 
W wyniku katastrofy zginęło lub zaginęło około 18,5 tys. osób. Zamknięta została strefa w promieniu 20 km od siłowni, położonej 240 kilometrów na północny wschód od Tokio. Nadal obowiązuje zakaz zbliżania się do elektrowni Fukushima, a eliminowanie skażenia tego terenu ma się skończyć między rokiem 2041 a 2051 – pisze japońska agencja Kyodo.
 
Według rządu Japonii niektóre miejsca w pobliżu kompleksu przez lata nie będą nadawać się do zamieszkania. AFP podaje, że prace mające na celu odkażenie terenu będą trwały kilkadziesiąt lat.
 
Oczyszczanie i odbudowa zniszczonych prefektur Fukushima, Miyagi i Iwate postępuje, ale jeszcze w listopadzie 2022 roku 31 tys. osób mieszkało nadal z dala od swoich domów na zniszczonych terenach – podaje Kyodo.
 
Wciąż wiele kontrowersji budzi plan spuszczenia radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do Pacyfiku. Rząd zamierza wybudować kilometrowy tunel, by skażona woda trafiła głębiej do oceanu. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, ale obecna technika nie pozwala wyeliminować z niej trytu – promieniotwórczego izotopu wodoru.
 
Przeciwko spuszczeniu wody do oceanu protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy, którzy obawiają się, że klienci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych wodach.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy