Prezydent Andrzej Duda przekazał, że podczas rozmów z premierami Rwandy i Mozambiku w Katarze poruszane były tematy współpracy gospodarczej, m.in. w obszarze górnictwa i hutnictwa cyny; rozmowy dot. także wsparcia dla Ukrainę – powiedział w stolicy Kataru Ad-Dausze prezydent Andrzej Duda.
Przed wylotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, prezydent Duda powiedział dziennikarzom, że podczas rozmów w Katarze mówił m.in. o reformach w polskim rolnictwie od lat 90.
"Dzisiaj jesteśmy w absolutnej awangardzie, dzisiaj polskie rolnictwo jest nowoczesne, a jednocześnie z szacunkiem dla tradycji. Na tym polega między innymi wartość naszej żywności, którą, jak powiedziałem wszystkim uczestnikom (spotkania), dzisiaj eksportujemy do 198 krajów na świecie i jesteśmy z niej bardzo dumni. To jest, śmiało można powiedzieć, nasz produkt wręcz firmowy – polska żywność i jej jakość" – podkreślił prezydent.
Dodał, że podczas rozmów poruszono oczywiście także i kwestie wsparcia dla Ukrainy.
Prezydent podkreślił, że odbył także dwa spotkania bilateralne, z premierem Mozambiku i z premierem Rwandy "w obrębie tematyki współpracy z Afryką i wsparcia dla Ukrainy".
Andrzej Duda podkreślił, że polsko-rwandyjska współpraca w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Przypomniał, że powstała ambasada Rwandy w Warszawie, a Polska otwiera właśnie placówkę dyplomatyczną w Kigali. "Mam nadzieję, że już w tym roku (ambasada) będzie w pełni otwarta" – zaznaczył.
Prezydent zwrócił uwagę, że Rwanda jest obecnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się krajów, co stwarza duże szanse współpracy gospodarczej z Polską.
"Już jest tam dzisiaj współpraca gospodarcza Polski w zakresie górnictwa i hutnictwa cyny, więc mamy nadzieję, że ta współpraca, również i w innych sektorach, będzie się rozwijała także właśnie w sektorze rolnictwa" – podkreślił prezydent.
Z kolei mówiąc o Mozambiku, prezydent Duda zwrócił uwagę, że ten kraj "rozpoczął właśnie swoją obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przez najbliższe dwa lata w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa". "Ale w tym miesiącu rozpoczął swoją także i prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa, więc pełni bardzo istotną rolę. I tu oczywiście ta rozmowa w ogromnej części dotyczyła sytuacji na Ukrainie" – powiedział prezydent Duda.
Zaznaczył, że niestety "w Afryce jest bardzo wiele rosyjskiej propagandy", która jest po prostu nieprawdziwa. "Mówiłem, że ten imperializm (rosyjskie) musi zostać zatrzymany, bo nie może być miejsca na coś takiego w XXI wieku" – relacjonował prezydent.
Dodał, że rozmowa też dotyczyła współpracy gospodarczej i "możliwości rozwojowych".