Reklama

Świat

Ukraina podpisała dokument stowarzyszeniowy z Międzynarodową Agencją Energetyczną

Michał Boroń, Longina Grzegórska-Szpyt, Aneta Oksiuta / PAP
Dodano: 19.07.2022
65173_19li7
Share
Udostępnij
We wtorek minister energii Ukrainy German Galushchenko oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol podpisali dokument stowarzyszeniowy Ukrainy z Agencją.

We wtorek w Warszawie w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister energii Ukrainy German Galushchenko oraz dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol podpisali dokument stowarzyszeniowy Ukrainy z MAE.

Uczestnicząca w wydarzeniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oceniła, że MAE jest dzisiaj najważniejszą organizacją energetyczną wśród tych działających obecnie na świecie. "Z jednej strony jest to agencja, która rozumie potrzeby bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej – rozumie potrzebę transformacji, odnawialnych źródeł energii i równolegle podąża konsekwentnie w tych dwóch kierunkach. To jest bliskie naszemu polskiemu podejściu" – mówiła.

Anna Moskwa dodała, że dla Polski kluczowa jest stabilność, suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne z potrzebą transformacji, "dlatego też tak dobrze odnajdujemy się w MAE".

Szefowa MKiŚ podziękowała dyrektorowi wykonawczemu MAE za wsparcie organizacji dla Ukrainy i dla Polski, za "zrozumienie naszego (polskiego – PAP) modelu bezpieczeństwa energetycznego". "Okazało się, że mieliśmy rację" – dodała.

Fatih Birol mówił, że to duży zaszczyt dla niego i agencji móc powitać Ukrainę w "rodzinie agencyjnej". Jak podkreślił, nie jest łatwo stać się członkiem MAE.

"Bardzo się cieszę, że Ukraina dzisiaj do nas dołącza. Macie nowego przyjaciela, brata w Paryżu" – powiedział.

Birol przyznał, że był pod dużym wrażeniem, kiedy omawiał wniosek Ukrainy dotyczący przyłączenia do MAE. "To było jednoznaczne wsparcie dla Ukrainy ze strony wszystkich państw członkowskich" – wskazał. Zapewnił, że wsparcie członków MAE wskazuje na szacunek, którym wszyscy darzą Ukraińców, ukraiński rząd i naród.

Jego zdaniem świat doświadcza pierwszego takiego globalnego kryzysu energetycznego pod względem zarówno złożoności i głębokości. "Jest on napędzany od 24 lutego, czyli dnia inwazji Rosji na Ukrainę" – podkreślił

W ocenie Birola nowe systemy energii i bezpieczeństwo energii będą kluczem do odbudowania energetyki. "24 lutego może być tym punktem zwrotnym w historii w zakresie polityki energetycznej. Możemy zobaczyć niektóre technologie w dziedzinie energetyki, które będą szybciej przenikały do naszego życia" – ocenił.

Zdaniem dyrektora wykonawczego MAE "Europa może pokazać swoją siłę, moc i jedność, że potrafi się odnaleźć w tym kryzysie".

Minister energii Ukrainy ocenił, odnosząc się do kwestii kryzysu energetycznego, że nadchodząca zima będzie bardzo trudna. "Powinniśmy być zjednoczeni, żeby odeprzeć to zagrożenie" – zaznaczył.

Przypomniał, że w wyniku wojny Rosjanie zajęli największą w Europie elektrownię atomową w Zaporożu. Dodał, że Ukraina poniosła "straty energetyczne" i że liczy, iż dzięki współpracy z MAE uda się zbudować nowoczesny system energetyczny w jego państwie. "Chcemy odbudować nowy system energetyczny na Ukrainie. Nie chcemy odbudować starego, tylko nowy przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii" – podkreślił.

Galushchenko podziękował także Polsce za wsparcie i pomoc, jaką kieruje nasz kraj na Ukrainę. "mamy poczucie, że Polska pomaga nam, na ile tylko może" – zaznaczył.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna została utworzona w listopadzie 1974 r. w następstwie pierwszego światowego kryzysu naftowego. Polska jest członkiem MAE od 2008 r. MAE jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego.

Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej; promocja racjonalnych polityk energetycznych w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi; promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych; pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska. MAE prowadzi też przeglądy gotowości reagowania kryzysowego w państwach członkowskich i przeglądy polityk energetycznych oraz przygotowuje liczne analizy i publikacje z dziedziny energii (w tym flagowy World Energy Outlook). 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy