Reklama

Ludzie

Paraolimpiada w Rio z udziałem sportowców z Podkarpacia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.09.2016
29004_Jacek-Czech
Share
Udostępnij

W gronie 90 polskich sportowców, którzy w dniach 7-18 września będą walczyć o medale na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro, są również reprezentanci Podkarpacia, m.in.: Jacek Czech, Rafał Wilk, Karolina Pęk, Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka. Ogromne emocje będą budzić zwłaszcza starty Jacka Czecha, którym w lutym br. ustanowił rekord świata w pływaniu niepełnosprawnych na 50 m stylem dowolnym na basenie 25-metrowym, oraz Rafała Wilka, podwójnego złotego medalisty z Londynu i pięciokrotnego mistrza świata.

W Rio de Janeiro polska reprezentacja licząca 36 kobiet i 54 mężczyzn wystąpi w 13 spośród 22 dyscyplin, jakie są w programie XV igrzysk. Z poprzedniej paraolimpiady sportowcy przywieźli 36 medali, w tym 14 zł. W tym roku oczekiwania są jeszcze większe.

Rafał Wilk chorążym polskiej ekipy

Chorążym polskiej ekipy w Rio będzie 41-letni Rafał Wilk. W przeszłości żużlowiec, wychowanek Stali Rzeszów, który w trakcie meczu ligowego w Krośnie 3 maja 2006 roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, w wyniku którego stracił władzę w nogach. Potem był trenerem klubu żużlowego z Lublina, uprawiał narciarstwo zjazdowe na nartach jednośladowych mono ski, a od 2010 r. trenuje kolarstwo szosowe w kategorii H3, czyli tzw. handbike. W tej dziedzinie jest już utytułowanym sportowcem: w 2012 roku na paraolimpiadzie w Londynie zdobył dwa złote medale w kolarstwie szosowym na rowerze z ręcznym napędem (handbike). Ponadto wywalczył pięć tytułów mistrza globu (dwa w 2013 roku, jeden w 2014 i dwa w 2015) oraz cztery Puchary Świata (2012, 2013, 2015, 2016, a w 2014 zajął drugie miejsce).

Czech płynie, Pęk gra po złoto

Emocjonujący będzie także występ Jacka Czecha, pływaka z Tarnobrzega, który dwadzieścia lat temu skoczył na główkę do wody i uszkodził kręgosłup w odcinku szyjnym. Jacek Czech pływa wyczynowo od 2005 roku, a w dorobku ma worek pełen medali z najważniejszych sportowych imprez.

Szanse na medal ma Karolina Pęk, 18-latka z Nowej Dęby, brązowa medalistka paraolimpijska z Londynu i Mistrzyni Polski 2013 w singlu w klasie C9-10 oraz w grze mieszanej z Pawłem Mazurykiem w klasie C6-10. Karolina jest reprezentantką Polski w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, ale rywalizuje również w zawodach z osobami pełnosprawnymi.

O medale w tenisie stołowym powalczą także Maciej Nalepka i Krzysztof Żyłka, z IKS Tarnobrzeg, klubowi koledzy Karoliny Pęk. Dla obu będzie to debiut na paraolimpiadzie. W paraolimpiadzie wystąpi także Natalia Partyka, która do niedawna reprezentowała SPAR-Zamek Tarnobrzeg. W Rio bronić będzie złotego medalu.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy