Reklama

Lifestyle

Otwarcie ogrodów bernardyńskich

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 21.06.2013
5262_Bernardyni_21
Share
Udostępnij
W niedzielę, 23 czerwca, zostaną uroczyście otwarte ogrody bernardyńskie oraz centrum religijno-kulturowe przy bazylice oo. Bernardynów w Rzeszowie.  O godz. 18.30 zostanie odprawiona msza św., po niej nastąpi otwarcie centrum religijno-kulturowego, a w części artystycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”.

Projekt ogrodów i centrum był współfinansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. 
 
Centrum religijno-kulturowe powstało w dwóch dobudowanych skrzydłach klasztoru. Znalazł się w nim pomieszczenia, w których będą się odbywać kursy, szkolenia, konferencje i sympozja, jak również będą tam działać poradnie psychologiczna i pedagogiczna.
 
W centralnym punkcie ogrodów bernardyńskich, które powstały nad istniejącym parkingiem, znalazły się oczko wodne i fontanna. W planach jest postawienie tu figury św. Franciszka. Na terenie ogrodów znajduje się plac w kształcie koła, na którym przy większych uroczystościach czy koncertach będzie konstruowana scena.
 
Rośliny dostarczyło Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb. Wśród gatunków drzew i krzewów znajdują się m.in. wiśnie, grusze, śliwy, berberysy, derenie i cisy. Prezentują się pięknie, jednak na pełen efekt trzeba będzie poczekać kilka lat, kiedy trochę podrosną, a zasadzone pnącza otoczą tunele i pergole.
 
W cieniu drzew dostęp do Internetu
 
Ogrody będą otwarte od rana do wieczora, na noc będą zamykane. – To ma być miejsce wypoczynku, rekreacji, spotkań – podkreśla o. Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium i gwardian bernardyńskiego klasztoru. A usiąść będzie gdzie: w ogrodach postawiono 50 ławek.
 
Będzie tu również bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu. – Mamy nadzieję, że m.in. dzięki temu z tego miejsca będzie chciała korzystać młodzież – dodaje o. Wiktor. 
Do ogrodów będą cztery wejścia: dwa od strony ul. Piłsudskiego, a także od ul. Cieplińskiego i ul. Sokoła. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy