Reklama

Lifestyle

Rusza Dziecięcy Uniwersytet Techniczny. Zapisy do 2 października

Natalia Chrapek
Dodano: 20.09.2019
47138_dzieciaki
Share
Udostępnij
Startuje kolejna rekrutacja na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym, który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie. Mogą z niej skorzystać wyłącznie uczniowie szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat z województwa podkarpackiego. Zapisy online na semestr zimowy 2019/2020 startują 25 września o godz. 10 i potrwają do 2 października. Po raz kolejny w zajęciach DUT weźmie udział ponad 1300 małych studentów z całego regionu. 
 
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Rzeszowskiego i Fundacji Wspierania Edukacji, działającej przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która stworzyła wcześniej Politechnikę Dziecięcą. Do tej pory liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez fundację wyniosła już ponad 40 tys. osób. Od 10 lat DUT rozwija w najmłodszych pasję do nauk ścisłych. Zajęcia dla małych studentów prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez ciekawe zajęcia i pokazy z interesującymi eksperymentami, inspirują dzieci do poszerzania naukowych horyzontów. Wykłady, jak zawsze odbywają się w pięciu miastach: Rzeszowie, Dębicy, Mielcu, Stalowej Woli oraz Ustrzykach Dolnych. Tak też będzie w nadchodzącym, zimowym semestrze. 
 
– My nie uczymy. Od tego jest szkoła. Pokazujemy za to, jak dzieci mogą wykorzystać wolny czas. Z nami spędzają go na pożytecznej zabawie, zamiast siedzieć na tablecie czy komputerze. To jest dla nich ciekawa przygoda. Na zajęciach okazuje się, że fizyka, chemia, nowe technologie i matematyka wcale nie muszą być przerażająco trudne – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Semestr zimowy to pięć spotkań od października do lutego – jedno w miesiącu, zawsze w sobotę. Wykłady dla najmłodszych trwają godzinę i poruszają naukowe zagadnienia z wybranych dziedzin. W tym semestrze mali studenci poznają świat kolorowych roztworów na zajęciach z chemii, dowiedzą się także po co nam mitologia i gdzie można dziś spotkać Herkulesa, Cyklopa, Hydrę, Cerbera i inne potwory. Na koniec wyruszą w naukową podróż z Alicją do… Krainy Czarów, oczywiście. Poza tym zaplanowano spotkanie z pilotem, który postara się odpowiedzieć na pytania: czy samolot potrzebuje silnika do latania, a także czy i w jaki sposób możemy zaprogramować myślenie człowieka.
 
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny jest skierowany tylko i wyłącznie do uczniów szkół podstawowych, w wieku od 7 do 12 lat. Rodzice mogą zarejestrować swoje pociechy online, za pomocą konta utworzonego na stronie: www.dolina-wiedzy.pl/dut. Rejestracja będzie aktywna od 25 września, od godz. 10 i potrwa do 2 października. Jej zasady i poszczególne etapy dostępne są na stronie organizatora. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy