Reklama

Lifestyle

Wyścigi psich zaprzęgów. W najbliższy weekend – w Krainie Wilka

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 05.02.2013
1946_psie_zaprzegi
Share
Udostępnij
W najbliższy weekend kolejne, już drugie, spotkanie z psimi zaprzęgami. Tym razem maszerzy oraz piękne i waleczne psy będą się ścigać w Krainie Wilka, czyli w okolicach Lutowisk w powiecie bieszczadzkim.
 
„Alaska daleko, Podkarpacie tuż, tuż” – takim hasłem reklamowany jest cykl spotkań z psimi zaprzęgami, które ścigają się na średnim dystansie o Puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz w ramach Pucharu Polski. W tym odwołaniu do Alaski nie ma nic dziwnego: Bieszczady, ze względu na swoje uwarunkowania geograficzne i klimatyczne, od lat nazywane są przecież polską Alaską.  Bezkresne przestrzenie, surowy, górski klimat i małe zaludnienie to czynniki powodujące, że są one idealnym miejscem do mierzenia się z dziką przyrodą i własnymi słabościami. Z takim nastawieniem corocznie przybywa tu grono najlepszych w Polsce i Europie osób dowodzących psimi zaprzęgami, zwanych maszerami. 

Dwa tygodnie temu psie zaprzęgi ścigały się w Krainie Żubra, czyli w okolicach Bystrego w powiecie bieszczadzkim. W ten weekend zmierzą się w Krainie Wilka, czyli w okolicach Lutowisk. Za dwa tygodnie ostatnie ściganie; tym razem impreza przeniesie się do powiatu lubaczowskiego, do Baszni Dolnej.

Program najbliższych zawodów:
 
Piątek, 8.02.2013
godz. 11 – start do I etapu (ok.30 km)
 
sobota, 9.02.2013
godz. 10 – start do II etapu (ok.30 km)
od godz. 11 – prelekcja nadleśniczego M. Bajdy pt. „Wilk"
11.45 – porady w zakresie narciarstwa biegowego, nordic walking oraz rakiet śnieżnych, prezentacja sprzętu używanego przez maszerów oraz ich psów, bieszczadzka watra, gry, zabawy i konkursy dla dzieci
godz. 18 – start do III etapu, nocnego (ok.10 km)
godz. 20 – wieczór maszera (biesiada przy muzyce zespołu „Wilcze Echa")

niedziela, 10.02.2013
godz. 10 – start do IV etapu (ok. 30 km)
godz. 11 –  bieszczadzka watra, gry, zabawy i konkursy dla dzieci, malowanie na śniegu, prezentacja sprzętu używanego przez maszerów oraz ich psów
ok. godz. 15 – zakończenie zawodów.
 
Organizatorzy: Klub Nome Rzeszów, Gminny Ośrodek Kultury im. Jerzego Janickiego w Lutowiskach.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy