Reklama

Lifestyle

Olek Ostrowski w Jasiu Wędrowniczku

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 08.01.2015
17214_olek-ostrowski
Share
Udostępnij
Olek Ostrowski, narciarz z Wetliny, który samotnie zjechał na nartach ze szczytu Cho Oyu (8201 m n.p.m.), będzie gościem spotkania „Wielkie Wyprawy” organizowanego przez Hotel i Restaurację „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie. O swoich ekstremalnych dokonaniach opowie we środę, 14 stycznia.
 
Olek Ostrowski jest 27-letnim narciarzem wysokogórskim, wspinaczem, biegaczem górskim, ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członekiem Klubu Wysokogórskiego Kraków oraz instruktorem narciarstwa PZN. Na nartach jeździ od 3. roku życia. – Od tamtego momentu narty to moja największa pasja. Z powodu braku wyciągów w Bieszczadach od początku uprawiałem narciarstwo poza trasowe, a bieszczadzkie bukowe lasy znam jak własną kieszeń – pisze o sobie na blogu http://www.climb2ski.pl/ 
 
W liceum trenował narciarstwo alpejskie w klubie UKN Laworta w Ustrzykach Dolnych; startował w zawodach rangi FIS w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Po rozpoczęciu studiów w Krakowie wstąpił do AZS UJ, ale z czasem zrezygnował z narciarstwa alpejskiego na rzecz górskich wycieczek na nartach. – Z roku na rok podnosiłem poprzeczkę w trudnościach tatrzańskich zjazdów. Zacząłem się wspinać w podkrakowskich skałkach, potem w Tatrach, wstąpiłem do Klubu Wysokogórskiego Kraków i zdobyłem uprawnienia Instruktora Narciarstwa PZN. W międzyczasie zdobyłem Mont Blanc, Matterhorn, Grossglockner, odbyłem wyjazdy skiturowe w Alpy – pisze na blogu.
 
W 2012 roku w raz z kolegą zorganizował narciarską wyprawę na Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w górach Pamir w Kirgistanie. Zjechał wtedy samotnie, pokonując 3000 metrów w pionie. Po tej wyprawie wiedział, że narciarstwo w górach wysokich to jego przyszłość. W 2014 roku ze znajomymi uczestniczył w wyprawie Volcanoes Ski Trip 2014, mając w planie zjazd na nartach z 3 wulkanów w 3 krajach: Kazbeku (5046 m n.p.m.) w Gruzji, Aragacu (4095 m n.p.m.) w Armenii i Demawendu (5610 m n.p.m.) w Iranie. Sukcesem wyprawy był pierwszy dokonany przez Polaków (i pierwszą kobietę na świecie) zjazd na nartach SE ścianą Kazbeku. 29 września 2014 roku o godzinie 16:45 czasu chińskiego samotnie stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym rozpoczął zjazd na nartach.
 
Spotkanie z Olkiem Ostrowskim rozpocznie się we środę (14 stycznia) o godz. 18.30. Wstęp: dorośli 10 zł; dzieci i młodzież – gratis.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy