Reklama

Lifestyle

Jak Andrzejki świętują Andrzeje

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 27.11.2014
16371_Andrzej_1
Share
Udostępnij
Wieloletnia tradycja związana z obchodzeniem dnia św. Andrzeja nakazuje uczestniczyć we wróżbach – bo… „W dzień św. Andrzeja pannom z wróżby nadzieja” – i hucznych zabawach przed rozpoczynającym się adwentem. Jednak nasi rozmówcy, Andrzej Dec, rzeszowski radny, oraz Andrzej Lesiak, właściciel firmy Digit-Al, mówią, że są zdystansowani od takiego sposobu świętowania swoich imienin. Ale samo imię trochę namieszało w życiu Andrzeja Deca, a Andrzeja Lesiaka sprowokowało do wykorzystania jego znaczenia w sprawach biznesowych.

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza człowieka mężnego, odważnego, i jest jednym z najpopularniejszych imion męskich w Polsce.
 
Andrzej Dec, rzeszowski radny, przyznaje, że nie przywiązuje większej uwagi ani do znaczenia swojego imienia ani do Andrzejek. – W tej kwestii jestem racjonalistą. Owszem, imieniny obchodzę 30 listopada i zawsze w tym dniu staram się być w kościele, ale nie wierzę w magię imion i nie świętuje hucznie tego dnia – mówi.
 
Z imieniem radnego wiąże się dość ciekawa historia. Jak się okazuje, rodzice pana Andrzeja nie byli zgodni co do imienia syna. W urzędzie stanu cywilnego wpisano mu imię Julian, ale już w dowodzie osobistym mamy w zakładzie pracy został wpisany jako Andrzej, bo tak też został ochrzczony i tak się do niego zwracała rodzina. W szkole był Julianem (zadecydował o tym akt urodzenia), ale tylko do pierwszej klasy. Drugą klasę rozpoczął w nowej szkole jako Andrzej (na podstawie wpisu z dowodu osobistego mamy). – To zamieszanie z moim imieniem trzeba było w końcu wyjaśnić. Od matury, od 18, roku życia jestem oficjalnie Andrzejem – opowiada radny.
 
Andrzej Lesiak, właściciel firmy Digit-Al., przyznał w rozmowie z Biznes i Styl, że został sprowokowany do zapoznania się ze znaczeniem imienia, bo wcześniej zupełnie się tym nie interesował. – Kiedy przeczytałem, jaka jest geneza imienia Andrzej, że jest to człowiek mężny, odważny, stwierdziłem, że jest to dla mnie bardzo ważna informacja w kontekście biznesowym. Stoję teraz przed ważnym wyzwaniem, więc mężność bardzo się przyda – mówi biznesmen, dodając, że Andrzejek nie obchodzi hucznie. – Imienin raczej nie świętujemy. Nasze dzieci też, bo one obchodzą tylko urodziny. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy