Reklama

Lifestyle

Ratusz zachęca sąsiadów: złóż wniosek o miniogród z ławką

Alina Bosak
Dodano: 10.05.2023
73930_laweczka
Share
Udostępnij
Projekt nazywa się „Zielona Ławeczka”. Można dostać do 3 tysięcy złotych na stworzenie przy bloku miniogrodu z ławeczką. Wnioski rozpatruje Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a Urząd Miasta Rzeszowa zachęca grupy sąsiadów do ich składania.
 
To projekt, który sprzyja budowaniu dobrosąsiedzkich więzi i przyjaznej, zielonej przestrzeni na miejskich osiedlach. Program „Zielona Ławeczka” polega na tym, że musi się zebrać grupa sąsiadów i wspólnie złożyć wniosek dofinansowanie na zakup na zakup roślin, ziemi, ławki,  a także narzędzi.   

Jak zazielenić Rzeszów

Program jest ogólnopolski i organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Urząd Miasta Rzeszowa zdecydował się na jego promocję i przekazuje zachętę prezydenta Rzeszowa, który uczynienie miasta bardziej zielonym postawił sobie za jeden z celów swojej kadencji. Ważnym zadaniem jest poszerzenie terenów rekreacyjnych nad Wisłokiem i są takie plany dotyczące bulwarów po północnej stronie miasta. Na razie jednak podejmowanych jest wiele przedsięwzięć na mniejszą skalę, za to szybko realizowanych – w ciągu niespełna dwóch lat powstało w Rzeszowie 10 ogrodów kieszonkowych, między innymi przy Kurpiowskiej czy Sikorskiego. W tym roku powstaną kolejne trzy: przy ul. Staszica, Dębickiej i Sportowej. Średni koszt budowy jednego takiego ogrodu to ok. pół miliona złotych.
 
– Rewitalizujemy parki, skwerki, budujemy parki kieszonkowe, tak aby na każdym osiedlu były takie w niedalekiej odległości od naszych mieszkań. A teraz możemy pójść jeszcze mały kroczek dalej. Bo dlaczego nie założyć sobie pod blokiem uroczego ogródka z ławeczką?  – zachęca do udziału w projekcie Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Jak zawnioskować o ławeczkę

Program „Zielona Ławeczka” jest adresowany do mieszkańców otwartych osiedli i chodzi w nim o przemianę zaniedbanych terenów w miniogrody z ławeczką. W projekcie mogą wziąć udział grupy sąsiadów, które chciałyby poprawić wygląd swoich osiedli. Zespół powinien składać się z minimum pięciu osób, które wyznaczą teren do zazielenienia i przekonają do swojego pomysłu jak największą liczbę mieszkańców. W działania musi zostać zaangażowany również administrator, który zapewni pozwolenie na zagospodarowanie wybranego terenu.
 
Zespoły należy zarejestrować do 17 maja, a wnioski można złożyć do 7 czerwca. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 30 czerwca. Do zdobycia są granty w wysokości:
 
3000 zł dla miniogrodów z obiektami mikroretencji;

2500 zł dla miniogrodów bez obiektów mikroretencji.
 
Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zakup roślin, ziemi, ławki, narzędzi i pozostałych elementów miniogrodu. Szczegółowe informacje w sprawie projektu znajdują się na stronie: https://zielonalaweczka.pl/o-projekcie/
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy