Reklama

Lifestyle

Ferie zimowe w Rzeszowie – co w ofercie miejskich placówek?

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 12.01.2023
70794_69786_7
Share
Udostępnij
Nie tylko półkolonie w osiedlowych domach kultury, ale również zajęcia w Muzeum Dobranocek, Biurze Wystaw Artystycznych, bibliotekach i basenach, w tym na nowym basenie przy ul. Matuszczaka, czekają na dzieci i dorosłych podczas ferii w Rzeszowie, które zaczynają się już w najbliższy poniedziałek. Gdzie się wybrać?
 
W tym roku Podkarpacie zaczyna zimowy odpoczynek jako pierwsze. Ferie trwają od 16 stycznia do 29 stycznia. O ofercie przygotowanej dla dzieci, ale i dorosłych przez miejskie jednostki kultury i rekreacji poinformowano podczas konferencji prasowej w Estradzie Rzeszowskiej, która na ferie również proponuje specjalny program.
 
– 17 stycznia to warsztaty z medytacji, 19 stycznia klub origami. Będzie także wystawa zrealizowana wspólnie ze schroniskiem dla zwierząt „Kundelek” połączona ze zbiórką karmy. Zapraszamy również miłośników gier planszowych, w które będzie można u nas pograć. Ciekawym wydarzeniem będą pierwsze urodziny Rzeszowskich Piwnic, które w piątek 13 stycznia rozpoczną ferie – mówi Marcin Dziedzic i wylicza wydarzenia przygotowane w ramach urodzin: – To między innymi ścieżka zwiedzania z niespodziankami, bezpłatne warsztaty muzyczne – Pakoslavixa, bezpłatne pokazy filmów, flash mob Pakodance na Skwerze Kultury i darmowy koncert PsychoMatt&Woda – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.
 
Rzeszowski Dom Kultury przygotował półkolonie dla dzieci w 11 swoich filiach na terenie całego miasta. – Będzie kreatywnie, atrakcyjnie i bezpiecznie. W każdej filii program jest inny. To cała masa ciekawych warsztatów i ćwiczeń, m.in. nauka capoeiry, karate, rzeźbienia, wyjścia do kina, teatru i działających w mieście sal zabaw – mówi Marzena Styga-Durak, dyrektor Rzeszowskiego Domu Kultury. Wolnych miejsc na półkolonie już nie ma. Natomiast wciąż otwarta jest oferta dla nieco starszych mieszkańców – zajęcia na siłowni, aerobik, rozciąganie i joga. – Ponadto seniorów zapraszamy na potańcówki, a miłośników tworzenia muzyki do wspólnej zabawy w studio nagrań w naszej filii na osiedlu Słocina – dodaje dyrektor Styga-Durak. 
 
W Muzeum Dobranocek w ramach roku Bolka i Lolka zaplanowano ferie z tymi bohaterami. W programie m.in. warsztaty, zajęcia i projekcje związane z tą popularną przed laty dobranocką. Do zajęć przygotowywane są niezwykłe pomoce naukowe – m.in. dotykowe repliki bohaterów bajek, skrzynie skarbów, czy plansze z cieniami postaci z dobranocek. Teatr Maska przygotował cztery spektakle adresowane dla różnych grup wiekowych. To „Statek Noego“, „Czterej muzykanci z Bremy“, „Arszenik“ i musical“ „Księżycowe opowieści“.
 
Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  w Rzeszowie przygotowała na czas ferii zimowych 30 różnorodnych spotkań dla dzieci w wieku 6-12 lat, pod hasłem „Ferie jak z bajki”. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na wybrane obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.wimbp.rzeszow.pl
 
Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach literacko-plastycznych, zajęciach rękodzielniczych, warsztatowych oraz w spotkaniach popularyzujących naukę. Nie zabraknie również spotkań międzypokoleniowych, które zorganizujemy z okazji przypadającego w czasie ferii Dnia Babci i Dziadka. Po raz pierwszy zostaną zorganizowane warsztaty z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości – to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny, realizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 
 
Wśród instytucji, które przygotowały wystawy i inne atrakcje są także Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa i Biuro Wystaw Artystycznych. Z kolei Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na wodny tor przeszkód, który w pierwszym tygodniu ferii będzie funkcjonował na pływalni przy ul. Ks. Jałowego. – Będzie to atrakcja dostępna w cenie biletu wstępu na basen. Oprócz tego w hali sportowej przy ul. Pułaskiego zaplanowane są różne atrakcje i zabawy dla osób, które chcą spędzić ferie aktywnie. Przygotowaliśmy je wspólnie z partnerami. Zorganizujemy m.in. trening otwarty z klubem bokserskim Wisłok oraz siatkarski z Asseco Resovią – mówi Adrian Rudawski, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
 
Na nowej pływalni przy ul. Matuszczaka pod okiem instruktorów będzie można spróbować skoku do wody ze skoczni. Na lodowisku w Parku Sybiraków można będzie ślizgać się w godz. 10-21. Między godz. 10 a 12 od poniedziałku do piątku uczniowie rzeszowskich szkół będą mogli korzystać z niego gratis.
 
Szczegóły wydarzeń można będzie znaleźć na bieżąco na stronie www.erzeszow.pl, na miejskich kanałach social mediowych oraz na stronach i mediach społecznościowych instytucji organizujących wydarzenia.
 
Rzeszowskie Piwnice
 
Zapraszają na bezpłatne warsztaty:
 
18 stycznia w godz. 10:00 – 15:00  – warsztaty malowania ubrań
link do wejściówek: https://tiny.pl/wjp34
 
25 stycznia w godz. 10:00 – 15:00 – warsztaty malowania ubrań
link do wejściówek: https://tiny.pl/wjld1
 
20 stycznia w godz. 15:00 – 17:00 – warsztaty ceramiki artystycznej
link do wejściówek: https://tiny.pl/wj2xx
 
21 stycznia w godz. 12:00 -14:00 – warsztatyceramiki artystycznej
link do wejściówek: https://tiny.pl/wj2xf
 
28 stycznia – warsztaty fotograficzne
w godz. 9:30 – 12:00 – grupa 7-14 lat
link do wejściówek:  https://tiny.pl/wj2gr
w godz.13:00 – 18:00 – grupa +15 lat: 
link do wejściówek: http://https://tiny.pl/wj2gd
 
29 stycznia – warsztaty fotograficzne 
w godz. 9:30 – 12:00 – grupa 7-14 lat
link do wejściówek: http://ttps://tiny.pl/wj2tq
w godz. 13:00 – 18:00 – grupa +15 lat: 
link do wejściówek: https://tiny.pl/wj2t9
 
 
Rzeszowski Inkubator Kultury – RIK przy ul. Jagiellońskiej 24
 
17 stycznia – OM Chanting
19 stycznia – Klub Origami
23 stycznia 6 lutego – Wystawa fotografii 
24 stycznia OM – Chanting
26 stycznia – Planszówki „Rzeszów na planszy”
 
 
Muzeum Dobranocek 
 
Codziennie zaprasza na zajęcia, których motywem przewodnim są: Bolek i Lolek! Tematy to: to: jak powstają filmy rysunkowe, legenda o powstaniu Rzeszowa, zajęcia sensoryczne, zabawa w Indian, tworzeniu własnego kadru do bajki, zabawa w urodziny z wykonywaniem masek.
 
Szczegółowy program jest na stronie Muzeum Dobranocek:
 
Oferta przeznaczona dla grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych. W piątki (20 oraz 27 stycznia) o godz. 10.00 Muzeum zapraszamy wszystkich chętnych indywidualnych. Liczba miejsc ograniczona. Opiekun musi pozostać z dzieckiem podczas zajęć. W pozostałe dni Muzeum zaprasza grupy zorganizowane, które liczą co najmniej 15 osób. Cena uczestnictwa w zajęciach: 8 zł/os., zwiedzanie + udział w zajęciach edukacyjnych: 14 zł/os. 
 
Zgłoszenia zarówno na zajęcia indywidualne, jak i grupowe pod nr tel. 17 748 36 51 lub 17 748 36 52. 
 
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Sobieskiego 18
 
21 stycznia o godzinie 10:00 (górna sala BWA) – warsztaty plastyczne pod hasłem „Babciu i Dziadku, namaluj coś ze mną”, udział jest bezpłatny, BWA zapewnia wszystkie niezbędne materiały
 
Rzeszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji
 
Pływalnia Kryta przy ul. Ks. Jałowego 23A:
 
16-22 stycznia – Wodny Tor Przeszkód – korzystanie w cenie bilet na basen
16-22 stycznia – „Trenuj z Akademią Pływania ROSiR” – bezpłatne konsultacje pływackie pod okiem doświadczonych instruktorów nauki pływania, w cenie biletu wstępu. Harmonogram będzie drukowany na bieżąco na stronie www.rosir.pl w zakładce Basen Kryty ROSiR.
21-22 stycznia „Wejście z Wnukiem” – babcie i dziadkowie wchodzą na basen z wnukiem w cenie biletu ulgowego (wejście dla babć/dziadków – bezpłatne).
 
Hala Sportowa przy ul. Pułaskiego 13A:
 
16-29 stycznia, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 – tenis stołowy gratis
16 stycznia w godz. 18.00-19.00 – bachata dla dorosłych, bezpłatne zajęcia taneczne z Joanną Wilk z „Taneczny Rzeszów”
19 stycznia o godz. 9.00 – spotkanie ze strażą pożarną
19 stycznia o godz. 10.00 – trening z rzeszowskim Klubem Bokserskim „Wisłok”
19 stycznia o godz. 11.00 – taniec towarzyski, bezpłatne zajęcia taneczne z Joanną Wilk z „Taneczny Rzeszów”
20 stycznia od godz. 9 – „Bezpieczne ferie”: spotkanie z policją, a od godz. 10 – czterogodzinne szkolenie dla dzieci z udzielania pierwszej pomocy poprowadzi Podkarpackie Centrum Ratownictwa Medycznego
23 stycznia w godz. 18.00-19.00 – bachata dla dorosłych, bezpłatne zajęcia taneczne z Joanną Wilk z „Taneczny Rzeszów”
25 stycznia o godz. 9.00 – spotkanie z Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej
25 stycznia o godz. 10.00 – zajęcia animacyjne i ogólnorozwojowe – z KK Kids Academy
25 stycznia o godz. 11.00 – taniec towarzyski, bezpłatne zajęcia taneczne z Joanną Wilk z „Taneczny Rzeszów”
26 stycznia w godz. 10.00-11.30 – trening otwarty z trenerem Asseco Resovii Alekiem Achremem i zawodnikami AKS Resovia 
26 stycznia w godz. 11.30-12.30 – zajęcia animacyjne i ogólnorozwojowe – z KK Kids Academy, wstęp bezpłatny.
 
Harmonogram również na stronie: http://rosir.eu/
Szczegółowe informacje i zapisy pod nr telefonu: 17 748 15 24; tel. kom. 699 670 756 oraz 531 503 586. 
 
Basen przy ul. Matuszczaka

Zajęcia pływackie i nauka skoków do wody dla dzieci umiejących pływać w wieku 8-12 lat, opłata 5 zł od osoby za 1 dzień, zajęcia w godz. 12.00-13.30 w poniedziałki, środy i piątki (16, 18, 20, 23, 25, 27 stycznia), zapisy w kasie pływalni na każdy dzień z osobna
 
Gorące soboty i niedziele (21, 22, 28, 29 stycznia) – sauna w cenie biletu na basen 
 
Pokazy skoków do wody w wykonaniu skoczków KSW Stal Rzeszów – w godz. 20.00-22.00 (o terminach będzie informować Klub na swoich stronach), wstęp wolny
Dokładne informacje o feriach na Matuszczaka pod nr tel.: 17 748 14 09
 
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie 
 
„Ferie jak z bajki” dla dzieci w wieku 6-12 lat 
 
16-27 stycznia 2023 r.
 
W programie:
warsztaty literacko-plastyczne,
spotkania z ciekawymi osobami oraz bajkowymi bohaterami,
głośne czytanie,
zajęcia warsztatowe z Mobilnym Laboratorium Przyszłości
i wiele innych atrakcji!
 
Wstęp wolny, na wybrane zajęcia obowiązują zapisy. Harmonogram na stronie biblioteki
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy