Reklama

Lifestyle

Nagrodzone prace w Konkursie “Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś”

materiał Sagier
Dodano: 16.12.2022
Nagrodzone prace w konkursie "Świat się zmienia. Światło daw
Share
Udostępnij
Koncepcja konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” skupiła się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Lampa Łukasiewicza była przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, dziś może zapomnianym i pomijanym, bo szybko zastąpionym przez żarówkę elektryczną. W połowie XIX wieku lampa naftowa była jednak rewolucyjnym rozwiązaniem i przez kolejne, prawie 100 lat powszechnie stosowanym, wszędzie tam, gdzie nie dotarła elektryfikacja. 
 
W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci: 
 
1. W najmłodszej kategorii wiekowej (szkoły podstawowe) oceniane były prace plastyczne, np. malarstwo, rysunek, grafika, kolaż, witraż.
 
2. Uczniowie szkół średnich zobowiązani byli dostarczyć fotografie wykonane dowolną techniką,
 
3. Studenci musieli stworzyć grę planszową.
 
Na konkurs wpłynęło 657 prac, które wyróżniały się bardzo wysokim poziomem artystycznym i ciekawym spojrzeniem na temat przewodni. Każda z prac była wyjątkowa. 
 
We wszystkich kategoriach komisja oceniała: zgodność pracy z tematem, estetykę wykonania oraz   oryginalność i pomysłowość. Przy pracach plastycznych brano pod uwagę walory artystyczne takie jak: kompozycja, gama kolorystyczna, oraz technika wykonania. Przy fotografii zwracano uwagę na walory artystyczne takie jak: technika wykonania, barwy oraz kompozycja treści zdjęcia. Przy grach planszowych ważna była interesująca forma, zrozumiałe zasady gry oraz walory edukacyjne.
 
W kategorii Szkoły podstawowe I miejsce zajął Ryszard Kozak, II miejsce – Liliana Gadawska, a III miejsce – Pola Błażejczyk. Wyróżnienia powędrowały do: Igi Prejznar i Michała Grzywacza.
W kategorii Szkoły ponadpodstawowe przyznano nagrody za: I miejsce dla Magdaleny Ćwikły, II miejsce dla Julii Jaworskiej, III miejsce dla Emilii Bednarskiej, a także wyróżnienia dla Weroniki Siorek i Artura Zająca.
W kategorii Szkoły wyższe zwyciężyli: I miejsce – Tomasz Cynk, II miejsce – Hubert Janiec, III miejsce – Konrad Świerk. Wyróżnienia otrzymali: Łucja Wojdyło i Jakub Mazur.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy