Reklama

Lifestyle

Łukasiewicz – nafciarz romantyk. Film w Teatrze Maska

Alina Bosak
Dodano: 22.09.2022
67220_naft
Share
Udostępnij
Fabularyzowany dokument o Ignacym Łukasiewiczu, który powstał trzy lata temu na Podkarpaciu, będzie można zobaczyć na specjalnym pokazie z okazji Roku Łukasiewicza w Teatrze Maska. Towarzyszy mu spotkanie z twórcami. Bilety na seans w czwartek 6 października są po 5  zł.
 
Seans w Teatrze Maska to okazja dla każdego, kto jeszcze nie miał okazji obejrzeć filmu „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”, a dodatkową atrakcją jest udział w spotkaniu także jego twórców. Film powstał na Podkarpaciu. To druga produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu Polscy Wizjonerzy. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, a wyreżyserował Maciej Wójcik. 

Film na motywach rozmowy

Scenariusz filmu powstał w oparciu o rozmowę, jaką przeprowadził z Ignacym Łukasiewiczem Jan Szczęsny-Morawski. Zachował się tylko jeden egzemplarz książki z zapisem tej rozmowy – nosi ona tytuł „Światek Boży i życie na nim”.

Obraz obejmuje lata 1848-1870, od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty, do uruchomienia rafinerii w Chorkówce. Produkcja pokazuje Ignacego Łukasiewicza jako bohatera ponadczasowego, powstańca, ale przede wszystkim twórcę przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji, który wprowadził świat na nowe cywilizacyjne tory dzięki rafinacji ropy naftowej. Film jest fabularyzowanym dokumentem i potwierdza, czasami poddawane w wątpliwość miejsce narodzenia się światowego przemysłu naftowego. Jest nim Bóbrka na Podkarpaciu i zachowane do dzisiaj urządzenia i kopanki.

Seans z udziałem twórców

W filmie w rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. I będzie ona na spotkaniu po seansie w Teatrze Maska. W rozmowie wezmą udział również inni aktorzy: Dagny Mikoś – ekranowa Honorata Łukasiewicz, Mateusz Mikoś – Jan Szczęsny Morawski oraz Kamil Dobrowolski – Franek. Będzie również producent filmu Bogdan Miszczak i autor zdjęć Mariusz Konopka. Rozmowę poprowadzi Adam Głaczyński. 
 
Seans zaplanowano w czwartek 6 października o godz. 18.00 w Teatrze Maska. Pokaz organizowany jest w ramach Roku Łukasiewicza w Rzeszowie.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w online i w Kasie Teatru.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy