Reklama

Lifestyle

Zielono na Placu Farnym. Tydzień Mobilności w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.09.2022
67151_plac
Share
Udostępnij
W Rzeszowie trwa Tydzień Mobilności. Z tej okazji na placu Farnym powstała strefa piesza, a część ul. Jagiellońskiej na stałe zamknięto dla ruchu samochodów. 
 
– Komisja Europejska i Unia Europejska od lat promują zrównoważoną mobilność, zresztą nie tylko one, w wielu miejscach na świecie organizuje się takie obchody. My chcemy poprzez testowe rozwiązania przypomnieć o pewnej sprawiedliwości. Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie także dla nas wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Tego typu działania będą w mieście konsekwentnie powtarzane co rok. 
 
– W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu samochodowego ulicę Jagiellońską. Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Tegorocznym eksperymentem będzie natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego. Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. To jest przyczynek do dyskusji, która będzie bardzo żywa. To miejsce może wyglądać inaczej, być przyjazne pieszym. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach – dodaje prezydent Rzeszowa.      
 
Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym stoją już kompozycje roślinne i mała architektura zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. 
– Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.   
 
W Tygodnia Mobilności w Rzeszowie będą też inne działa związane z promocją i ruchu pieszego. W czwartek otworzony zostanie kolejny nowy park kieszonkowy, tym razem przy ul. Kurpiowskiej.
 
19 września godz. 17.00
* spacer #DostępnyRzeszów 
Zapraszam mieszkańców (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na spacer po Rzeszowie. Podczas spaceru będziemy wyznaczać na terenie Rzeszowa bariery utrudniające lub uniemożliwiające poruszanie się w miejskiej przestrzeni osobom z niepełnosprawnościami. Sprawdzimy również dostępność ulic, chodników, które ograniczają efektywne korzystanie ze sprzętu pomocnego w poruszaniu się – wózków, balkoników.
Miejsce zbiórki: rzeszowski Ratusz. Planowana trasa: Rynek – ul. Mickiewicza – ul. Targowa – ul. Sobieskiego – ul. Grunwaldzka – Rynek

20 września
* konferencja Zrównoważona mobilność Mix & Move. Przygotowane przez Rzeszów konferencji pn. „Mix&Move Przesiadaj się i jedź”, we współpracy z Asseco Data Systems S.A. – liderem cyfryzacji i rozwiązań smart w Polsce. Konferencja odbędzie się 20 września w Urban Lab Rzeszów, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
 
Do 22 września dla uczniów rzeszowskich szkół podstawowych i średnich organizowane będą również zajęcia lekcyjne nt. elektromobilności, konkursy fotograficzne oraz wiedzy o ruchu drogowym, zajęcia sportowe.
 
Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy