Reklama

Lifestyle

Prawie tysiąc zawodników pobiegnie w niedzielnym półmaratonie

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 02.04.2014
11607_run_rzeszow_rzeszowska_dycha
Share
Udostępnij
Na starcie VII Półmaratonu Rzeszowskiego, który odbędzie się w niedzielę, 6 kwietnia pojawi się prawie tysiąc osób. Wśród nich zawodowcy, którzy chcą pobić własne rekordy; amatorzy, którzy chcą spróbować swoich sił na trasie, ale też superbiegacze z Kenii, którzy zapewne będą walczyć o pierwsze miejsca. Organizatorzy zapewniają, że będzie to wielkie święto biegania. Ci, którzy zmieszczą się w limicie czasowym (3 godz.), otrzymają pamiątkowe koszulki i medale. Zwycięzcy – wysokie nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe.
 
– Dla nas jako organizatorów dużo ważniejsze niż rekordy ustanowione na trasie jest fakt, że wyciągniemy dorosłych, dzieci i młodzież sprzed telewizorów i komputerów – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Marcin Stopa, sekretarz Urzędu Miasta Rzeszowa. – Chcemy, żeby wszyscy dobrze się bawili, uczestnicy, kibicie, rodzice z dziećmi.
 
Zawodnicy z Kenii, USA, Litwy i Mołdawii

Chętnych do startu w półmaratonie było tylu, że organizatorzy średnio co dwa tygodnie zwiększali limit uczestników. Ostatecznie, w biegu weźmie udział prawie tysiąc osób. O miejsca na podium powalczą m.in. trialowiec Krystian Herba, snowboardzista Maciej Jodko, kickbokserka Iwona Nieroda, lekkoatletka Matylda Kowal oraz zawodowcy i amatorzy z USA, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Słowacji. Na starcie pojawią się też zawodnicy z Kenii, którzy wygrywali już w półmaratonie w Rzeszowie i Warszawie. Ale w półmaratonie wystartują również ci, którzy po prostu chcą sprawdzić swoich sił na 21-kilometrowej trasie: dzieci, młodzież i dorośli. Na terenie Millenium Hall odbędzie się Bieg Kelnera, który będzie widowiskowy, bo zawodnicy pobiegną z tacą w ręku.
– Bieganie to sport dla każdego, bo wystarczą tylko dobre chęci i strój sportowy -przekonywał na konferencji Krystian Herba, który w półmaratonie pobiegnie po raz czwarty. 
 
Najlepsze punkty widokowe będą na mostach
 
Trasa półmaratonu przebiegać będzie ulicami w centrum Rzeszowa. Do pokonania będą dwie jednakowe pętle. Start i meta – skwer w centrum galerii Millenium Hall przy ul. Kopiso 1. Przebieg trasy: Millenium Hall – ul. Kopisto – ul. W. Kilara – ul. Szopena – ul. Targowa – ul. Piłsudskiego – ul. Grunwaldzka – ul. Jana III Sobieskiego – ul. Okrzei – ul. Kopernika – ul. Grunwaldzka – ul. Matejki – Rynek (obiegnięcie studni) – ul. Kościuszki – ul. 3-go Maja – ul. Szopena – ul. Hetmańska – ul. Powstańców Warszawy – przez bulwary wzdłuż Wisłoka od zapory do mostu Lwowskiego – przez most na prawy brzeg Wisłoka – wzdłuż rzeki do mostu Zamkowego – ul. Kopisto – Millenium Hall.
Od godz. 8 do 16.30 zamknięta będzie ul. Kopisto, ale od godz. 12 czynna będzie połowa trasy od ul. Rejtana z dojazdem do Millenium Hall. Ulice: Szopena, Targowa i Hetmańska zamknięte będą od godz. 12. Zablokowany będzie również jeden pas ulicy Piłsudskiego. Organizatorzy przekonują jednak, że utrudnienia nie będą duże, poza tym kierowcy wykazują duże zrozumienie i wręcz dopingują zawodników na trasie. Organizatorzy radzą kibicom, aby ustawiali się na Moście Zamkowym, tęczowym moście i na moście łączącym ul. Piłsudskiego z Lwowską, gdyż będą to najlepsze punkty widokowe.

Rekordowa pula nagród

Wysiłek zawodników zostanie odpowiednio nagrodzony. W kategorii OPEN dla kobiet i mężczyzn przewidziano 4 tys. zł za I miejsce, 3 tys. zł za II miejsce, 2 tys. zł za III miejsce, 1,5 tys. zł za IV miejsce, 1 tys. zł za V miejsce i 700 zł za VI miejsce. Ponadto w każdej kategorii wiekowej zostaną nagrodzone trzy pierwsze miejsca z wyłączeniem pierwszych sześciu zawodników i zawodniczek, którzy zostali sklasyfikowani w biegu OPEN. W kategoriach wiekowych (dla kobiet i mężczyzn) przewidziano nagrody finansowe lub rzeczowe o wartości 400 zł (I miejsce), 300 zł (II miejsce) i 200 zł (III miejsce).
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy