Reklama

Lifestyle

UWAGA KONKURS – Rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicz

materiał partnera
Dodano: 29.06.2022
64760_lukasiewiczart-resizer-750q75
Share
Udostępnij
„Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” 
konkurs dla uczniów i studentów
 
 
Do 31 października 2022 roku można przesyłać prace na konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie w 200. rocznicę urodzin i 140. rocznicę śmierci Ignacego Łukasiewicza. 
 
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studenci. W najmłodszej kategorii wiekowej oceniane będą prace plastyczne. Uczniowie szkół średnich zobowiązani są dostarczyć fotografie, natomiast studenci muszą stworzyć grę planszową.
Wszystko to w nawiązaniu do hasła konkursu „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” oraz największego osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza, którym bez wątpienia było wynalezienie lampy naftowej.  Ten pionier światowego przemysłu naftowego, społecznik i działacz niepodległościowy odmienił naszą codzienność. Jego lampa była przełomowym wynalazkiem w dziejach ludzkości, dziś może zapomnianym i pomijanym, bo szybko zastąpionym przez żarówkę elektryczną wynalezioną przez Thomasa Edisona. W połowie XIX wieku lampa naftowa była jednak rewolucyjnym rozwiązaniem i przez kolejne, prawie 100 lat powszechnie stosowanym, wszędzie tam, gdzie nie dotarła elektryfikacja.
Bo nie ma życia i rozwoju bez światła. Zanim człowiek wynalazł ogień, tylko słońce rozświetlało mu mrok. Już Charles Darwin stwierdził: „obok mowy, odkrycie ognia, zajmuje pierwsze miejsce w szeregu wynalazków ludzkiego plemienia”. Dzięki temu z czasem mogła powstać pochodnia, a ponad 4 tysiące lat temu świeca. Wynalezienie przez Łukasiewicza lampy naftowej w 1853 roku nie tylko przyczyniło się do narodzenia na ziemiach polskich przemysłu naftowego, ale odmieniło życie człowieka. Jej sławę przysłonił jednak wynalazek Thomasa Edisona z końca XIX wieku – żarówka elektryczna oczarowała ludzkość na kolejne dekady. W latach 60. XX wieku powstały pierwsze diody LED, ale te upowszechniły się dopiero w XXI wieku. To wszystko pokazuje, jak ważna jest rola Łukasiewicza w historii światła i najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Człowieka, który pochodził z Podkarpacia, bo urodził się w Zadusznikach koło Mielca a zmarł w Chorkówce koło Krosna.
Konkurs „Świat się zmienia. Światło dawniej i dziś” to doskonały pomysł na wartościowe spędzanie wolnego czasu, a dzieci, młodzież i studenci biorący udział w konkursie mają okazję do kreatywnej wypowiedzi artystycznej. 
 
Koncepcja konkursu skupia się przede wszystkim na roli lampy naftowej, jaką odegrała w rewolucji oświetlenia na świecie. Ta prawie nie kopciła, nie wydzielała też nieprzyjemnej woni, a przede wszystkim dawała znacznie więcej światła, niż używane dotychczas lampy olejowe. 
Lampa naftowa zapoczątkowała światową rewolucję gospodarczą – naftową i oświetleniową. Przemysł naftowy jest obecnie siłą napędową świata, skraca czas i odległość dotarcia do najdalszych zakątków świata – staliśmy się "globalną wioską". Dlatego prace konkursowe zgodnie z koncepcją idei rewolucji oświetleniowej na przełomie dziejów powinny być unikalne, innowacyjne i podkreślające rolę lampy naftowej w rewolucji oświetleniowej.
Konkurs dla dzieci, młodzież i studenci to też najlepszy sposób na przywracanie i promocję pamięci o Ignacym Łukasiewiczu. I tak jak on był pionierem w wielu dziedzinach, tak ciekawe i oryginalne przedstawienie jego osiągnieć przez młode pokolenie Polaków może być najlepszym sposobem  na upowszechnianie i promocję dorobku, osiągnięć oraz działalności społecznej tego wybitnego Polaka.
 
Nagrodami w konkursach będą vouchery zakupowe:
I miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 2 tys. zł.
II miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 1800 zł.
III miejsce – 3 vouchery EMPIK każdy po 1500 zł.
Organizatorzy konkursu przygotowali też 3 wyróżnienia – każdy o wartości 800 zł oraz 3 wyróżnienia – każdy o wartości 600 zł. Prace przyjmowane będą do 31 października 2022 roku  w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego; Departament Promocji, Turystki i Współpracy Gospodarczej; al. Cieplińskiego 4; 35-010 Rzeszów; pokój 326.

Informację szczegółowe i regulaminy są dostępne na stronie 
 
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy