Reklama

Lifestyle

Na Rynku w Rzeszowie stanął fortepian! Każdy może zagrać

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 01.06.2022
63927_rynek
Share
Udostępnij
Na rzeszowskim Rynku stanął w piątek całoroczny fortepian Cadenza. Przez całe wakacje instrument będzie umilał czas gościom rzeszowskiej starówki – za jego wynajem zapłacili lokalni restauratorzy, którzy dali się na taką atrakcję namówić Krystynie Stachowskiej, wiceprezydent Rzeszowa. Fortepian jest odporny na każdą pogodę i czeka na chętnych do gry rzeszowian. 
 
W Dzień Dziecka Dzisiaj zaprezentowano w Rzeszowie nowy miejski fortepian. 
 
– Rzeszów to miasto Tomasza Stańko, ale Rzeszów to również miasto w którym przy ul. Grunwaldzkiej 6 mieszkał z rodziną kompozytor Wojciech Kilar. Tutaj uczył się w szkole muzycznej, która teraz nosi Jego imię. Dlatego sezon muzyczny zainaugurowaliśmy tematem z filmu „Bilans kwartalny” Wojciecha Kilara w wykonaniu ucznia Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara – mówi  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Fortepian ze stali i betonu na Rynku w Rzeszowie

Fortepiany Cadenza zaprojektowane są tak, aby wytrzymać intensywne użytkowanie w przestrzeni publicznej, niezależnie od pogody czy pory roku. Jego klawiatura jest hermetyczna, więc nie przeszkadzają mu opady deszczu czy pył, a obudowę wykonano ze stali i betonu. Instrument waży ponad 300 kilogramów.
 
– Wszystkich chętnych artystów muzyków oraz mieszkańców Rzeszowa zapraszamy do korzystania z fortepianu i uatrakcyjniania innym pobytu na Rynku. A jeśli mieszkańcom spodoba się taka forma spędzania czasu, będziemy starali się, aby fortepian został z nami na stałe – zapowiada Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.   
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy