Reklama

Lifestyle

Pierwsza Akademia Aktorska w Rzeszowie

Anna Olech
Dodano: 10.01.2014
10109_IMG_1719
Share
Udostępnij
Aktorstwo to pasja. Mają ją w sobie i chcą się nią dzielić twórcy pierwszej w Rzeszowie Akademii Aktorskiej Artysta, małżeństwo aktorów Magdalena Kozikowska-Pieńko i Kornel Pieńko. Do ich szkoły mogą zapisywać się dzieci i młodzież w wieku od 8 do 18-19 lat. 
 
Na teatralnym rzeszowskim rynku dzieje się dużo i dużo ciekawych rzeczy. W ostatnim czasie powstały nowe teatry, a 20 stycznia br. oficjalnie swoją działalność zainauguruje Akademia Aktorska Artysta. – Pomysł wiele lat kiełkował w naszych głowach – opowiadają Magdalena Kozikowska-Pieńko i Kornel Pieńko.
 
– Inspirowaliśmy się działalnością naszego kolegi z Warszawy, który ma szkołę o podobnym profilu. Uznaliśmy, że warto, z pewnymi modyfikacjami, przenieść ją na rynek rzeszowski. Wiemy, że wiele osób jest zainteresowanych teatrem i wielu rodziców chciałoby wysyłać swoje dzieci do takiej szkoły, a dotychczas nie było tutaj takiej oferty. 
 
Aktorskie ferie na początek
 
Magda i Kornel zastrzegają, że ich akademia nie będzie wyłącznie ukierunkowana na  teatr, lecz raczej na film. Zajęcia rozpoczną się 20 stycznia i będą to filmowe ferie w dwóch „turnusach”, w pierwszym oraz drugim tygodniu ferii szkolnych. Każde z tych tygodniowych zakończy się nagraniem filmu.  – Razem z nami będą pracować Michał Chołka, aktor Teatru im. W. Siemaszkowej, przemyślanin Irek Janion, który zajmuje się stroną operatorską i nagrał już dziesiątki filmów prezentowanych na festiwalach. Jest też Damian Janusz, młody poeta, prozaik, który pisze dla nas scenariusze – wymienia Kornel Pieńko.
 
Z myślą o filmowych feriach Damian Janusz napisał dwa scenariusze, a właściwie ich kręgosłup. Dokończy je dopiero w trakcie trwania zajęć, gdy będzie miał okazję obserwować i poznać uczestników. Będą to filmy krótkometrażowe nieme, by ułatwić dzieciom pracę, a twórcy akademii planują wysyłać je na festiwale. Premiera tych obrazów również będzie wielkim wydarzeniem. Zaplanowano ją na 3 lutego br. w Multikinie w Millenium Hall. Odbędzie się nie tylko pokaz, w którym uczestniczyć będą wszyscy artyści z akademii i ich bliscy, ale także wielka gala, na którą Magda i Kornel zaprosili swoją serdeczną przyjaciółkę Barbarę Kurdej-Szatan, czyli popularną blondynkę z reklam Playa.
 
Natomiast 8-9 lutego odbędą się castingi do akademii. – Organizujemy je głównie dla siebie, byśmy mogli zobaczyć, kto będzie chciał z nimi pracować, poznać wcześniej uczestników. Castingi będą miały formę zabawy, w których wezmą udział dzieci i ich rodzice. Będą to proste zadania aktorskie, więc zapowiada się fajna zabawa. A od połowy lutego w każdą sobotę i niedzielę ruszamy z regularnymi zajęciami. Każdy semestr będziemy kończyć nagraniem filmu i spotkaniem z gwiazdą – wyjaśnia Magda Kozikowska-Pieńko.
 
Szkoła wielowymiarowa
 
Kornel i Magda zastrzegają, że ideą szkoły nie jest „wypuszczanie” aktorów, lecz kształcenie osób, które być może kiedyś zwiążą się z tym zawodem lub te umiejętności wykorzystają w zupełnie inny sposób, np. w publicznych wystąpieniach. Obycie z kamerą, nauka dykcji, bycie z trema za pan brat – to wszystko może się przydać nawet w najróżniejszych okolicznościach. – Taka szkoła ma nie tylko bawić i uczyć warsztatu aktorskiego, ale też pracy w zespole, odpowiedzialności za pracę innych,. Oczywiście aktor wychodzi na scenę i jest sam, zdany na siebie, ale za kulisami jest przecież cała grupa osób, których praca jest ogromnie ważna. Chcemy więc uzmysłowić tym młodym osobom, jak ważny jest zespół, że gdy spóźniają się 15 minut, to te 15 minut grupa musi na nie czekać i tracić czas. To kształtuje poczucie, że jesteśmy indywidualistami, ale nie można zapomnieć, że inni pracują z nami na ten wspólny sukces – dodaje Magda. 
 
Akademia podpisała też umowę z profesjonalną agencją aktorską, w bazie której znajdą się osoby uczestniczące w zajęciach. Ta współpraca może w przyszłości owocować ich udziałem w filmach czy w serialach. 
 
Zapisy na filmowe ferie i zajęcia w akademii prowadzone są na stronie www.akademia-artysta.pl. Więcej informacji można znaleźć również na fanpage’ www.facebook.com/akademiaartysta.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy