Reklama

Lifestyle

Zostań dawcą szpiku w Mielcu

Anna Olech
Dodano: 22.11.2013
8895_dkms-dni-dawcy
Share
Udostępnij
Wystarczy poświęcić kilka minut, a można komuś uratować życie. Dwie mielczanki: Kamila Cibicka, rzeczywisty dawca szpiku dla bliźniaka genetycznego we Włoszech, oraz jej siostra Magdalena Pyka, pracująca w Szpitalu Powiatowym w Mielcu, włączyły się w przygotowanie organizowanego przez Fundację DKMS Dnia Dawcy Szpiku. Odbędzie się on 27 listopada 2013, w środę, w godzinach 11 – 17 w mieleckim II Liceum Ogólnokształcącym. 
 
Siostry zaangażowały się w akcję, ponieważ same przekonały się o tym, że bycie rzeczywistym dawcą nie jest ani bolesne, ani groźne dla zdrowia, nie wymaga też żadnych wielkich poświeceń, a ratuje życie.
 
– Kiedy się okazało, że mam bliźniaka genetycznego chorego na białaczkę, któremu mogę uratować życie, najpierw było zaskoczenie, radość, a potem myśl: jak to tak naprawdę będzie? A było rewelacyjnie. Pojechałam do Warszawy do szpitala przy ul. Banacha, tam byłam prawie prowadzona za rączkę, przygotowana w taki sposób, że nie odczułam bólu, strachu, zagrożenia, choć oczywiście emocji nie brakowało. Towarzyszyła mi siostra, która wówczas również zobaczyła magię tego, co się działo. Tym najważniejszym odczuciem była jednak ogromna satysfakcja – opowiada Kamila Cibicka. 
 
– Okazało się, że nie poświęcając swojego zdrowia i bezpieczeństwa, a jedynie trochę czasu i wykazując się wytrwałością i chęcią walki o drugiego człowieka, można stać się dla kogoś realną szansą na życie. To mnie ujęło tak bardzo, że już po raz drugi wraz z siostrą, dzięki DKMS Polska, współorganizujemy, oczywiście z pomocą życzliwych ludzi, Dzień Dawcy Szpiku – mówi Magdalena Pyka.
 
Zaangażowanie wielu osób pozwoliło zorganizować w mieleckich szkołach cykl prelekcji, podczas których Kamila opowiadała o tym, jak udało jej pomóc osobie chorej na białaczce, rozdawała ulotki, prezentowała film. Natomiast w najbliższą środę w II LO pielęgniarki i lekarze ze szpitala w Mielcu oraz z pogotowia ratunkowego będą pobierali od potencjalnych dawców szpiku próbkę krwi. – Cieszę się, że szpital patronuje tej akcji, bo ma ona ogromne znaczenie. To również jest sposób ratowania ludziom życia, choć tym razem personel nie stoi bezpośrednio przy łóżkach pacjentów. Wypełniają swoją misję również poza godzinami pracy, co zasługuje na słowa uznania. W taką walkę może się włączyć także każdy z nas oddając próbkę krwi, a dzięki pracownikom szpitala możemy to zrobić pod życzliwą opieką fachowców. Jako potencjalny dawca szpiku mogą się zarejestrować osoby w wieku 18-55 lat, wystarczy tylko wziąć dowód tożsamości – podkreśla Leszek Kołacz, dyrektor mieleckiego szpitala.
 
Patronem honorowym jest Starostwo Powiatowe, partnerem akcji Szpital Powiatowy w Mielcu. Natomiast Pogotowie Ratunkowego wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół Technicznych przygotują pokazy pierwszej pomocy.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy