Reklama

Lifestyle

300 atrakcji na ferie w Rzeszowie. Także w Piwnicach

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 09.02.2022
59762_natalia
Share
Udostępnij
Od smyków po studentów adresowany jest program „Ferii zimowych w Rzeszowie”. To prawie 300 wydarzeń, od półkoloni w domach kultury począwszy, a na koncercie Symptone i zespołu 1984 w Rzeszowskich Piwnicach kończąc.
 
Program atrakcji, jakie Rzeszów przygotował na ferie zimowe, prezydent miasta Konrad Fijołek  przedstawił podczas konferencji prasowej. Zachęcał jednocześnie do skorzystania z propozycji związanych z kulturą, sportem, rekreacją, bo sprzyja one nawiązywaniu kontaktów. – Stawiamy bardzo mocny nacisk na to wszystko, co daje okazję budowania relacji między nami – mieszkańcami. W czasach naznaczonych pandemią, kryzysem, te relacje są szczególnie ważne – powiedział prezydent Rzeszowa.
 
Podkarpacie ferie obchodzi w tym roku w ostatnim terminie wskazanym przez ministerstwo edukacji, tj. od 14 do 26 lutego. Wolny czas można atrakcyjnie spędzić nie tylko na wyjeździe, ale także w mieście, odwiedzająca chociażby Rzeszowskie Piwnice, które są najmłodszą placówką kultury w stolicy Podkarpacia, a po modernizacji stały się miejscem, które naukę łączy z zabawą. 
– Gorąco zachęcamy do zwiedzania Rzeszowskich Piwnic także w okresie ferii – zachęca Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej. – Piwnice to jednak nie tylko zwiedzanie. To także rozmaite wydarzenia, które tu się odbywają. 19 lutego zapraszamy na  wyjątkowy koncert, podczas którego wystąpi rzeszowski zespół Symptone. Zagra razem z legendą rzeszowskiej sceny muzycznej – formacją 1984. W wieczór walentynkowy zapraszamy natomiast do Piwnic na wieczór z tangiem, podczas którego będzie można podziwiać argentyńskie aranżacje tanga skomponowane przez Astora Piazzollę w wykonaniu JG Tango Project, a także zatańczyć tango argentyńskie.
 
Estrada Rzeszowska zaprasza młode osoby także do dwóch projektów, z którymi startuje Rzeszowski Inkubator Kultury. Pierwszy z nich to Akademia Wolontariatu, dzięki której będzie można m.in. zajrzeć za kulisy największych wydarzeń kulturalnych organizowanych w mieście. Do udziału w tym projekcie można zapisywać się do końca lutego. Drugi projekt uruchamiany przez RIK nosi nazwę „Działajmy”. W ramach tego projektu można przyjść do Inkubatora, zgłosić swój akces i samemu tworzyć kulturę, współpracując z osobami, które na co dzień, zawodowo, realizują kulturalne przedsięwzięcia. – Zapewniamy wsparcie merytoryczne ale także finansowe. 
 
Podczas ferii w Rzeszowskich Piwnicach będzie można wziąć również udział w warsztatach ceramicznych i teatralnych, których uczestnicy wystąpią w Rzeszowskich Piwnicach w etiudzie teatralnej. Przygotuje ich do tego prowadzący warsztaty aktor Kamil Dobrowolski. Tam również rodzinne warsztaty kreatywno-ruchowe już 13 lutego poprowadzi natomiast Natalia Koza. 
 
Swoje propozycje na ferie przygotował także Teatr Maska. – Już 20 lutego teatr zaprasza na sztukę adresowaną do najmłodszych widzów – „Statek Noego”. W Masce będzie można zobaczyć także „Bambusową księżniczkę” a także spektakl „O mniejszych braciach św. Franciszka” – mówiła Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa. –  Inna nasza instytucja – Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza w sobotę 26 lutego na wernisaż wystawy „To jest rzecz wtórna” Anny Hartman-Ksycińskiej. Dzień później w Galerii odbędzie się premiera książki „To jest rzecz wtórna” – dodała Katarzyna Pawlak.
 
Bogaty program na czas zimowych ferii przygotowały Rzeszowski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Dobranocek, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Na warsztaty zaprasza każda bibliotek w mieście, a otwarte zajęcia sportowe organizuje wiele szkół. Na warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych. 
 
– RDK w tym roku atrakcje na ferie przygotował pod hasłem „Nie ma nudy na osiedlu”. Przygotowaliśmy 330 miejsc na półkoloniach, podczas których dzieci będą się uczyć tańczyć, śpiewać, bawić podczas wycieczek po Rzeszowie. Wracamy także do bardzo popularnej w okresie letnim Akademii Smyka. Tym razem będzie to Zimowa Akademia Smyka – cykl 12 spotkań, podczas których będzie sporo warsztatów kreatywnych, a także np. karaoke, gier planszowych. Ważnym projektem dla nas będzie „Przestrzeń dla młodej sztuki”. Chcemy zaprosić rzeszowskich artystów – amatorów do zaprezentowania swojego dorobku w przestrzeni domów kultury. Pomożemy zorganizować pierwszą wystawę, pierwszy koncert, pierwsze warsztaty. Gwarantujemy pomoc merytoryczną, zaplecze techniczne – informowała Marzena Styga-Durak, dyrektor RDK. 
 
Szczegółowe atrakcje „Ferii zimowych w Rzeszowie” można znaleźć na stronie internetowej www.erzeszow.pl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy