Reklama

Lifestyle

Świąteczne Miasteczko wraca w tym roku na Rynek w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 05.11.2021
57476_rzeszow
Share
Udostępnij
W ostatnich latach za sprawą Świątecznego Miasteczka już się przyzwyczailiśmy do klimatu świąt Bożego Narodzenia, jaki przez cały prawie grudzień panował na rzeszowskim Rynku. W ubiegłym roku ze względu na pandemię koronawirusa Miasteczko nie powstało. W tym roku wracamy do pięknych tradycji kupieckich Rzeszowa, a na Rynku od 4 do 23 grudnia staną stragany z tradycyjnymi smakołykami i tradycyjnie robionymi ozdobami.  Będzie też św. Mikołaj z pomocnikami i całą masą prezentów.
 
– Gości będą witały dwie świąteczne bramy wejściowe – jedna od strony Ratusza, druga od ulicy Mickiewicza. Nie zabraknie też dekoracji świetlnych, które wprawią przybyłych w niezwykły nastrój – zapowiada Sylwia Indycka-Rosół z Estrady Rzeszowskiej.
 
To oznacza powrót do bogatej tradycji kupieckiej tradycji Rzeszowa. Wielki handel odbywał się tutaj głównie podczas jarmarków, drobniejszy w czasie trzydniowych targów, a codzienny w sklepach, kramach i domach prywatnych. Najstarsze jarmarki na św. Wojciecha (23 kwietnia), św. Feliksa (30 sierpnia) i św. Barbarę (4 grudnia), sięgają czasów założenia miasta. W XVII wieku przywożono na nie towary galanteryjne, sukna, jedwab, dywany, siodła, tytoń, oliwę, futra. Do handlu jarmarcznego zaliczało się też gotowanie potraw na rynku. Jarmarki odbywały się w Rzeszowie do wojny. 
 
W ostatnich latach w Rzeszowie systematycznie odbywały się jarmarki na św. Barbarę. Wszystko zmieniło się w grudniu 2020 roku, gdy pandemia koronawirusa zamknęła większość z nas w domach, a wszystkie imprezy zostały odwołane. 

Tym bardziej cieszy tegoroczne Świąteczne Miasteczko, gdzie na odwiedzających będzie czekała wiele atrakcji – już dzień po starcie, czyli 5 grudnia, zaplanowana jest wizyta św. Mikołaja z barwną paradą i wręczaniem prezentów. Będą też warsztaty artystyczne dla całych rodzin, kino plenerowe, młyńskie koło, karuzela i zimowy obiekt sportowy dla najmłodszych, jakiego w naszym mieście jeszcze nie było! 
 
Już dziś władze Rzeszowa poszukują wystawców z regionu, którzy będą oferowali swoje produkty uczestnikom Miasteczka. Zainteresowani wystawcy proszeni są o wysyłanie formularzy zgłoszeniowych na adres: swiatecznemiasteczko.rz@gmail.com. 
 
Formularz do wypełnienia i regulamin można pobrać na stronie: https://estrada.rzeszow.pl/aktualnosci/swiateczne-miasteczko-2021-ruszyla-rekrutacja-wystawcow,art729/

Termin rekrutacji mija 15 listopada 2021 r. (do godz. 9.00). 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy