Reklama

Lifestyle

Streetworkerzy wyjdą na mieleckie ulice

Anna Olech
Dodano: 17.09.2013
7493_streetworkerzy
Share
Udostępnij
Zainspirować, zachęcić, pomóc znaleźć pomysł na siebie. To podstawowe zadania streetworkerów, którzy we wrześniu pojawią się w Mielcu. Uliczni pedagodzy mają nakłonić dzieci i młodzież, że jest lepszy sposób na spędzanie wolnego czasu niż przesiadywanie na ławkach przed blokiem czy w parku. 

Projekt streetworkerów polega na pracy z dziećmi i młodzieżą i jest to absolutna nowość w Mielcu. Do zadań streerworkerów należy organizacja i prowadzenie zajęć profilaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych z młodymi ludźmi, którzy nie potrafią zorganizować sobie wolnego czasu. Ich praca polega werbowaniu ich w miejscach, gdzie najczęściej się spotykają w grupach oraz zachęcaniu do aktywności.
 
– Mamy świadomość, iż istnieje bardzo duża grupa dzieci, która nie korzysta ze świetlic, która nie ma na siebie pomysłu. Brak perspektyw, brak zajęcia oraz wsparcia w codziennych problemach mogą powodować zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań niepożądanych społecznie. Dlatego postanowiliśmy znaleźć osoby z charyzmą, lubiące pracę z młodzieżą, które pozwolą każdemu młodemu mielczaninowi odkryć w sobie potencjał i podpowiedzą jak go rozwijać – wyjaśnia Aneta Durda z Biura Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Mielcu, który jest organizatorem pracy streetworkerów.
 
W konkursie na „ulicznych pedagogów” wyłoniono Karolinę Czaję i Pawła Burka, którzy swoją pracę rozpoczynają już we wrześniu. – Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie w naszym mieście są pełni pomysłów, a jedynie brak pewnych technicznych czy organizacyjnych możliwości sprawia, że nie mogą wcielać ich w życie. Mamy nadzieję, że nasza praca będzie przysłowiową wędką dla młodzieży, dzięki której osiągną cel – powiedziała Karolina Czaja. Oboje z Pawłem mają wykształcenie pedagogiczne, które jest podstawą w tej pracy.

Młodzież może liczyć na bardzo różnorodne zajęcia. Ofertę przygotowano tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaplanowano m.in. zajęcia taneczne hip-hop i break dance, wyjścia do kina, na basen, kręgielnię, naukę gry w tenisa ziemnego i stołowego oraz bilard, zajęcia plastyczne, lekcje karate. 

Szczegółowe informacje na temat projektu oraz pracy streetworkerów można uzyskać w Biurze Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego pod nr tel. 17 788 85 74.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy