Reklama

Lifestyle

W poniedziałek w Rzeszowie spotkanie z Mają Komorowską

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 20.08.2021
55690_maja
Share
Udostępnij
W poniedziałek, 23 sierpnia o godz. 17.00 w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A wieczór ze znakomitą aktorką teatralną i filmową, autorką książek oraz profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Mają Komorowską. Wstęp wolny na podstawie zaproszeń dostępnych w Wypożyczalni Głównej od dnia 20 lipca 2021 r.  
 
Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) urodziła się w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w  Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego,  a później Teatru Polskiego we Wrocławiu. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie.
 
Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: z Erwinem Axerem (sztuki Thomasa Bernharda Święto Borysa i U celu),  Maciejem Englertem (Letycja i lubczyk oraz Wniebowstąpienie),  Jerzym Jarockim (Stara kobieta wysiaduje),  Helmutem Kajzarem (Bolesław Śmiały i Antygona), Krystyną Skuszanką (Rzecz ludzka/Gra snów), Jerzym Krasowskim (Samuela Becketta Końcówka), Bohdanem Korzeniewskim (Augusta Strindberga Panna Julia),  Krystianem Lupą (Thomasa Bernharda Wymazywanie, Na szczytach panuje cisza, a także  Niedokończony utwór na aktora według A. Czechowa i Y. Rezy),  Krzysztofem Warlikowskim (Tony'ego Kushnera Anioły w Ameryce). Ważna również była rola Claire w Szaleństwie Marguerite Duras w reżyserii Romualda Szejda w teatrze Scena Prezentacje.  
 
Grała w filmach polskich i zagranicznych. W reżyserii Krzysztofa Zanussiego  (Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał),  w reżyserii Andrzeja Wajdy  (Wesele, Panny z Wilka, Katyń), w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (Dekalog I),  w reżyserii Tadeusza Konwickiego (Jak daleko stąd, jak blisko, Lawa), w reżyserii Edwarda Żebrowskiego (Ocalenie).
 
Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji.
 
Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w "Mimo wszystko" Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym, gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery oraz także gościnnie w "Aniołach w Ameryce"  Tonyego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze (rola Rabina).
 
W Akademii Teatralnej w latach 1983 – 2016 wyreżyserowała wiele dyplomów. 
 
Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.
 
Otrzymała szereg polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie:  Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury przyznane przez Ambasadę Francji, Nagrodę  Miasta Stołecznego Warszawy oraz Nagrodą Człowiek Słowa, przyznaną przez Radę Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Stale angażuje się w sprawy społeczne. W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Aktualnie jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.

W 1993 roku ukazała się książka  Mai Komorowskiej "31 dni maja"  (Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff "Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską" (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. "Pytania, które się nie kończą – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim " (Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wydaw. Czuły Barbarzyńca Press).  W roku 2017  "Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe" Barbary Osterloff (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).
 
„Wydarzenie dofinansowano ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.”
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy