Reklama

Lifestyle

Ogrody kieszonkowe w Rzeszowie. Na Placu Farnym i przy ulicy Chmaja

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 06.04.2021
53040_ogrody
Share
Udostępnij
Na przełomie czerwca  i lipca w Rzeszowie powstaną dwa nowe ogrody kieszonkowe. Jeden na Placu Farnym, drugi na skwerze przy ulicy Chmaja. Projekty nowych aranżacji zieleni są już gotowe. Przygotowała je architekt krajobrazu Małgorzata Buczkowska, pracownik Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. 
 
Oprócz dwóch parków kieszonkowych pojawią się także nowe aranżacje w Rzeszowie oraz dodatkowe nasadzenia na już istniejących zielonych terenach. W tym roku w obsadzie dominować będą: róże, szałwie omszone, jeżówki purpurowe, rozchodniki okazałe i trawy ozdobne. Nie zabraknie też drzew i krzewów. Będą to m. in.: graby pospolite, klony, grusze drobnoowocowe, sosny górskie, jałowiec sabiński, berberys thunberga, rozplenica japońska, miskanty- chiński i cukrowy, hortensje bukietowe i ogrodowa, liatra kłosowa, turzyca sztywna, tawuła japońska, cis pospolity, trzcinnik ostrokwiatowy i krótkowłosy, trzmielina fortune’a.
 
– Wszystkie projekty zieleni miejskiej wykonujemy sami, mamy pracowników, którzy są architektami krajobrazu. To obniża koszty i pozwala nam jak najlepiej wykorzystać miejską przestrzeń – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. 
 
Rośliny dostosowane będą do warunków miejskich, ale są tak dobrane pod względem kompozycyjnym, aby zapewniały atrakcyjny wygląd zieleńców przez cały rok. Dodatkowo wybierając gatunki roślin, miejscy specjaliści zajmujący się zielenią, położyli duży nacisk na to, aby było jak najwięcej roślin miododajnych.
 
– W ten sposób wzbogacamy bazę pokarmową dla pszczół, trzmieli, motyli i innych owadów zapylających, a to ważne dla nas wszystkich – tłumaczy Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
 
W 2020 roku na terenach zieleni miejskiej, posadzonych zostało 28 000 drzew, krzewów, bylin, pnączy i traw ozdobnych. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy