Reklama

Lifestyle

Współczesna matka uzależniona od smartfona?

Artykuł Partnera
Dodano: 04.07.2013
5506_smartphone
Share
Udostępnij
Z analizy przeprowadzonej w maju 2013 przez McCANN Worldgroup wynika, że Internet, media społecznościowe i smartfony odgrywają istotną rolę w życiu współczesnych matek, które niezależnie od tego, czy akurat zajmują się dzieckiem, sobą, czy pracują – chcą być zawsze połączone ze światem i mieć dostęp do informacji. Równocześnie tylko 30% matek uważa, że nowoczesne technologie zbliżają do siebie członków ich rodziny. Ponad połowa przyznaje, że zabierają one czas, który powinny poświęcać najbliższym.

 
Matki uwielbiają smartfony i internet
 
Matki dwukrotnie częściej od innych grup oglądają telewizję i filmy na swoich smartfonach. Dla prawie 60% z nich Internet jest najważniejszym medium, ważniejszym od TV. Dwukrotnie częściej niż inni korzystają z tego medium (66 godzin w tygodniu). Aż 28% matek zaczyna dzień od Internetu, a telewizję na urządzeniach mobilnych ogląda prawie 67% z nich.
 
Technologia a życie rodzinne
 
Matki chcą pielęgnować czas spędzany w gronie najbliższych i są zaniepokojone wpływem nowoczesnych technologii na życie ich rodzin. Równocześnie zauważają, że nowoczesne technologie wpływają pozytywnie na komunikację w rodzinie – blisko połowa matek dzięki zdjęciom, chatom, serwisom społecznościom dzieli się informacjami nt. swoich dzieci z ich dziadkami i z dalszą rodziną. Jednakże tylko 30% matek uważa, że technologia zbliża do siebie członków ich rodziny. Ponad połowa matek twierdzi, że nowoczesne technologie zabierają czas, który powinny poświęcać rodzinie.
 
Ulubione rozrywki matek na smartfonach i urządzeniach mobilnych
 
Matki częściej niż inne grupy korzystają z Facebooka, najczęściej przez telefony komórkowe i urządzenia mobilne (41%). Matki twierdzą, że komórki pomagają im kontrować życie rodzinne. 47% za ich pomocą niweluje stres. 
 
Do czego matki używają smartfonów i urządzeń mobilnych?
 
Szukają informacji nt. zdrowia, domu, zakupów, dzielą się zdjęciami, korzystają z serwisów społecznościowych (40% częściej niż reszta społeczeństwa). Za pomocą smartfona wymieniają informacje ze znajomymi i innymi matkami, relaksują się (słuchają muzyki, gry, czaty – podczas zajmowania się dziećmi). 82% matek szuka okazji zakupowych w Internecie, 68% używa swoich smartfonów do robienia zakupów i podczas nich – to o 15% w porównaniu do innych grup. Co ciekawe blisko 70% matek weszło do Internetu przed i po wizycie lekarskiej.
 
Aplikacje ułatwiające życie matek
 
Matki szukają darmowych aplikacji na swój telefon czy tablet, za pomocą których mogą umilić czas sobie i swoim dzieciom: poradnik macierzyństwa online, kontrolowanie czasu oglądania filmów przez dzieci, ograniczanie dostępu dzieci do programów/ stron, które nie chcielibyśmy, żeby oglądały, ulubione dźwięki do zasypiania, aplikacja dla przyszłych mam, aplikacja wybierająca za nas numery, która  eliminuje konieczność „wiszenia" na telefonie w oczekiwaniu na połączenie np. kiedy bawimy się z dzieckiem, aplikacja pozwalająca wyszukiwać atrakcje dla dzieci w okolicy i wiele innych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy