Reklama

Kultura

Teatr otwiera Przestrzeń Sztuki. Dłuski i dwa razy Pacześniak na początek

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 24.09.2020
51713_dluski
Share
Udostępnij
Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ma ambicje zostać interdyscyplinarnym centrum kultury i coraz szerzej udostępniać wnętrza nie tylko twórcom teatru, ale i innych sztuk. W tej Przestrzeni Sztuki w poniedziałek, 28 września. Zagoszczą dwaj poeci: Stanisław Dłuski i Jakub Pacześniak, oraz artysta Rafał Pacześniak. Poetycko-malarski wieczór pt. „prze_cięcia” rozpocznie się w teatralnym foyer o godz. 19. Wstęp wolny. 
 
Stanisław Dłuski, Jakub Pacześniak i Rafał Pacześniak to twórcy związani z Rzeszowem i Podkarpaciem. Łączy ich artystyczne pokrewieństwo, sposoby reagowania na rzeczywistość, próby zapisywania – słowem czy obrazem – świata przeżyć i doznań. Jakub Pacześniak i Stanisław Dłuski najnowsze zbiory wierszy – odpowiednio „dno oka” i „Odę do próchna” – wydali w jednej z najważniejszych serii poetyckich ukazujących się w Polsce: w Bibliotece „Toposu”. Prace Rafała Pacześniaka zdobią okładki wszystkich książek Jakuba Pacześniaka oraz tomu Stanisława Dłuskiego „Wiersze dla bezdomnych i wydrążonych”.
 
Stanisław Dłuski Pochodzi z Dębowca, od lat mieszka i pracuje w Rzeszowie, wykłada na Uniwersytecie Rzeszowskim. Był współzałożycielem i redaktorem naczelnym kwartalników „Fraza” i „Nowa Okolica Poetów”. Wydał siedem tomów wierszy, jest też autorem monografii naukowych i licznych tekstów krytycznoliterackich. Tłumaczony na angielski, arabski, czeski, francuski, rosyjski, serbski, ukraiński i włoski.
 
Jakub Pacześniak urodził się i dorastał w Rzeszowie, obecnie mieszka w Krakowie. Polonista i bohemista. Wydał trzy tomy wierszy i arkusz poetycki. Przetłumaczył z języka czeskiego m.in. prozę Bohumila Hrabala, a na potrzeby scen operowych, w tym Opery Narodowej – libretta i cykle pieśni do muzyki Antonína Dvořáka i Leoša Janáčka. Jego wiersze ukazały się również po czesku, słowacku i węgiersku.
 
Rafał Pacześniak mieszka i pracuje w Rzeszowie. Studiował malarstwo na ASP w Warszawie i ASP w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów „Kontrapost”. Stażysta w Akademie der Bildenden Künste w Norymberdze oraz stypendysta rządu włoskiego w Accademia di Belle Arti w Rzymie i Neapolu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Uprawia malarstwo i rysunek. 
 
Spotkanie „prze_cięcia” poprowadzi Katarzyna Wójcik, literaturoznawca, redaktorka książek, recenzentka poezji, prozy i dramatu m.in. dla „Twórczości” i „Nowych Książek”. Była współgospodarzem programów literackich w radiowej Trójce i Radiu Wnet, obecnie wspólnie z Jarosławem Jakubowskim prowadzi program literacki „Gadające głowy”, emitowany w TVP Bydgoszcz.
 
Wiersze prezentować będzie Waldemar Czyszak, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej.
 
Słowno-malarski wieczór w Teatrze to pierwsze wydarzenie realizowane w Rzeszowie w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami MKiDN przez Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Przestrzenie Sztuki to miejsca umożliwiające aktywności twórcze lokalnym środowiskom artystycznym oraz prowadzenie działalności edukacyjnej i animacyjnej, która angażuje społeczności lokalne. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech jego operatorów obok Lublina, Olsztyna i Zielonej Góry. Oficjalną inaugurację pilotażu Przestrzenie Sztuki w Rzeszowie zaplanowano na październik. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy