Reklama

Kultura

“Andy Warhols life and death” od piątku w BWA w Krośnie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 21.08.2020
51352_Andy
Share
Udostępnij
W piątek w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie otwarcie świetnej wystawy „Andy Warhol’s life and Heath”, która prowadzi nas przez różnorodne sfery i okresy życia jednego z najsłynniejszych Amerykanów, Andy Warhola: narodziny – życie – zostanie gwiazdą – śmierć. Artysty, który urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale którego rodzice pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) ze wsi Miková w dzisiejszym powiecie Stropkov, niedaleko miasta Medzilaborce na Słowacji. Dziś tam istnieje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola i stamtąd pochodzą też eksponaty prezentowane na krośnieńskiej wystawie, która potrwa do 31 października.
 
Mikova, rusińska wioska na wschodzie Słowacji, jest miejscem urodzenia Andreja Varchola i Julii Zavackiej. Mężczyzny i kobiety, którzy dali życie najbardziej charakterystycznej osobistości świata sztuki drugiej połowy XX wieku – Andy‘emu Warholowi – pisze autor koncepcji i jeden z kuratorów krośnieńskiej wystawy, dr Michal Bycko – […] Nikt nie może podważyć jego amerykańskiej przynależności i faktu, że Andy Warhol był jednym z najsłynniejszych Amerykanów, ale również tego, że z pochodzenia był Rusinem, że geny i wychowanie odgrywają w życiu jednostki wielką rolę, tym bardziej w życiu wrażliwca i neurotycznie ukształtowanej osobowości – pełnej nieśmiałości, niepewności, lecz z drugiej strony pragnącej uznania i sławy. Tej sławy, o której trudno raczej powiedzieć, że go spełniła.
 
 
Andy Warhol, Marilyn, 1967. The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts
 
W zamyśle, wystawa ma dać możliwość odbiorcom bardziej poznać nie tylko twórczość Andy‘ego Warhola, ale też przybliżyć jego osobowość, pochodzenie i etnos, z którego się wywodził, w kontekście tła kulturowego i wyznania rodziców artysty. 
 
Poszczególne części wystawy zostały wizualnie i tematycznie pomyślane tak, aby stworzyć wrażenie połączenia i następstwa poszczególnych światów, które towarzyszyły artyście od narodzin, podczas jego życia, aż do jego śmierci.  
 
Koncepcja wystawy: dr Michal Bycko 
Kuratorzy wystawy: dr Michal Bycko, Mgr Martin Cubjak, Mgr Carmen Cilipová 
Koordynacja: Katarzyna Solińska 
 
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Múzeum moderného umenia Andyho Warhola w Medzilaborcach, Słowacja
 
Wernisaż: 21.08.2020 r., Biuro Wystaw Artystycznych, Krosno ul. Portiusa 4
 
godz. 18:00 – 19:30 część oficjalna – z uwagi na sytuację epidemiologiczną obowiązują zaproszenia/wejściówki 
godz. 19:30 – 22:00 część otwarta – wieczorne zwiedzanie wystawy
 
Program towarzyszący – projekcje filmów Andy’ego Warhola na fasadzie budynku i patio

godz. 19.30 – 20:30 Screen Tests – wybrane filmy
godz. 20:30 – 01:51 Sleep – legendarny, trwający 321 minut film z 1963 roku
 
Zwiedzanie wystawy w dniu wernisażu jest BEZPŁATNE.
Wystawa czynna: 
wtorek-piątek: 12:00 – 18:00 
sobota-niedziela: 09:00 – 15:00
 
Ceny biletów: 
Bilet normalny: 7 zł 
Bilet ulgowy: 5 zł
W każdy wtorek wstęp bezpłatny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy