Reklama

Kultura

Filharmonia Podkarpacka i Orawa Kilara na koncercie online

Aneta Gieroń
Dodano: 14.08.2020
51259_kilar
Share
Udostępnij
Od marca wielbiciele muzyki na żywo nie mają szans na koncerty w Filharmonii Podkarpackiej, ale w najbliższą sobotę, 15 sierpnia o godz. 19 na antenie TVP3 Rzeszów koncert online "Polska 1920 – 2020" przygotowany przez Filharmonię Podkarpacką w Rzeszowie.  
 
Koncertem w wykonaniu Pawła Kowalskiego (fortepian) i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej zadyrygują Marta Kluczyńska i Sławomir Chrzanowski. Wielu już pewnie się cieszy, na możliwość wysłuchaniu „Orawy”, którą Wojciech Kilar skomponował w 1986 w ramach cyklu tatrzańskiego tworzonego od 1974 r. Utwór ten wieńczy cykl kompozycji, powstałych z inspiracji folklorem góralskim. Od pierwszego wykonania w Zakopanem w roku 1986 stała się przebojem sal koncertowych. Sam kompozytor w jednym z wywiadów tak stwierdził: „Orawa” jest jedynym utworem, w którym nie zmieniłbym żadnej nuty, choć przeglądałem go wielokrotnie. […] Spełnia się w niej to, do czego dążę, aby być jak najlepszym Kilarem”. 
 
W programie także:
F. Chopin – Koncert fortepianowy f-moll, Polonez A-dur (opr. G. Fitelberg), 
W. Kilar – Orawa 
K. Dębski – muzyka z filmu „Bitwa Warszawska” („Sarabanda miłosna”; „Na Warszawę, na Berlin, na Paryż”, „Polonez bitewny”)
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy